Preparaty ziołowe mogą być niebezpieczne, gdy są przyjmowane w dużych ilościach, wstrzykiwane, czy też łączone z innymi lekami.
Hypericum perforatum, czyli dziurawiec zwyczajny, ma nie tylko właściwości przeciwdepresyjne, ale też zawiera aktywne składniki przeciwutleniające, które mogą pomóc powstrzymać degenerację neuronów.
Kwiaty z dziurawca zwyczajnego są stosowane w europejskim zielarstwie w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji, a teraz odkryto, że mogą pomóc zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu.
Suplementy ziołowe mogą wywoływać poważne skutki uboczne w połączeniu z lekami przepisywanymi w trakcie i po operacji.
W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza. Nic dziwnego, że stęskniliśmy się za słońcem i po długiej jego nieobecności chętniej kierujemy ku niemu twarze. Niestety jednocześnie zapominamy o odpowiedniej ochronie stęsknionej za słońcem skóry. Zdarza się, że efektem takich zaniedbań jest reakcja uczuleniowa bądź poparzenie słoneczne. Jak rozpoznać i zaradzić tym problemom, podpowiada mgr farmacji Ewa Kłosowska z wrocławskiej Apteki Medicover.
Żyć zdrowo to także ograniczać poziom stresu. Często słyszymy tę zasadę od lekarzy różnych specjalności, jednak czasem właśnie takie stwierdzenie jest dla nas… stresujące. Bowiem rada okazuje się być bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do zastosowania.
Jakkolwiek zioła są na ogół bezpieczne i odnotowuje się relatywnie niewiele skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem, także ziołolecznictwo może być niebezpieczne.
Duże pieniądze czy pozostawanie w związku wcale nie muszą dać zadowolenia z życia. Badania wykazały, że wspomniane rzeczy wcale nie przyczyniają się poczucia szczęścia, w istocie taka ocena własnego życia ma więcej wspólnego z innymi czynnikami.
Sezonowe zaburzenie afektywne (seasonal affective disorder, SAD) to niedawno rozpoznana choroba związana z jesienno-zimową porą roku. Zachorowania przypadają przede wszystkim na październik i listopad, a złe samopoczucie utrzymuje się do marca, a nawet kwietnia.
Przyszła jesień, a wraz z nią „sezon" na przeziębienia i grypę. W telewizji coraz częściej można obejrzeć reklamy specyfików, które mają wzmocnić odporność i pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Warto jednak zapoznać się z tym, co stanowi naturalny lek i było stosowane w medycynie przez wieki - zioła mogą pomóc w walce z rozmaitymi chorobami. Poniżej kilka ważnych faktów dotyczących działania ziół.
Skóra tłusta charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, a zatem wysokim poziomem lipidów w naskórku, a także zaburzonym procesem złuszczania. Zbyt duża ilość sebum prowadzi do rozszerzania porów i powstawania zaskórników oraz czyraków. W największym stopniu przetłuszcza się w tzw. strefie T, tj. na czole, nosie i brodzie, w tych partiach zlokalizowana jest największa ilość gruczołów łojowych.
Przetłuszczanie i wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów skóry głowy. Przyczyną wspomnianego zjawiska jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych znajdujących się w cebulkach włosów.
Chętnie przyjmujemy preparaty ziołowe sądząc, że są najlepsze, bo sporządzone z naturalnych składników. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że niewłaściwie przechowywane lub dawkowane leki pochodzenia roślinnego mogą być tak samo niebezpieczne jak czynne preparaty farmakologiczne.