Zapach kwiatów daje nie tylko przyjemność naszemu zmysłowi powonienia, ale także może mieć efekty lecznicze. Okazuje się, że aromat róż i sam ich skład chemiczny odpowiedzialny za tę woń jest w stanie osłabić ból w chorobach stawów.
Pomaga walczyć z przeziębieniem, jest polecana przy kamicy żółciowej i nerkowej oraz rozmaitych zaburzeniach układu pokarmowego. Jest powszechnie dostępna w naszym kraju i powinna być bardziej doceniana zarówno ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze, jak i pielęgnacyjne.
Dzika róża to roślina ceniona nie tylko ze względu na walory estetyczne, jej owoce zawierają dużo cennych składników. Krzewy dzikiej róży spotkać można na terenach działkowych w lasach, często również przy polnych drogach. Kolory kwiatów poszczególnych odmian są różne, kwitną one od maja do lipca, owoce można zbierać przez całą jesień.
Według najnowszych badań na dolegliwości stawowe cierpi połowa populacji po pięćdziesiątym roku życia i blisko 80 proc. osób po ukończeniu 80 lat. Problemy związane z bólem stawów coraz częściej dotykają także ludzi młodych. Staje się to powoli masowym schorzeniem - chorobą cywilizacyjną. Przyczyn jej powstawania jest wiele, m.in. wady postawy, siedzący tryb życia, brak gimnastyki, a także otyłość. Zbyt duża masa ciała powoduje bowiem szybsze zużywanie się chrząstki międzystawowej, co obciąża stawy, wywołując bóle i stany zapalne.
Kiedy nadchodzi jesienno-zimowa plucha lub czujemy się osłabieni i doskwiera nam katar, warto sięgnąć po naturalne i sprawdzone sposoby, które uchronią nas przed przeziębieniem.