„Im człowiek starszy, tym bardziej szwankuje jego prawidłowa samoocena”. Dziennik zaczyna się 2 stycznia 2013 roku i jest prowadzony do końca roku. Bohater mieszka w domu opieki, ma osobny pokój z łazienką i możliwością zrobienia sobie kawy czy herbaty. Jest średnio mobilny, więc kupuje elektryczny skuterek.
Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny. Świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym, bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny, ale także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia.
Gdy jesienią 2011 roku pojawiła się informacja o poważnej chorobie Jerzego Stuhra, cała Polska wstrzymała oddech. Uwielbiany przez publiczność aktor rozpoczął walkę o życie... i zaczął pisać.
Niedawno powstałe wydawnictwo Wielka Litera zaczęło od mocnego i celnego uderzenia. Nie, nie chodzi o książkę Janusza L. Wiśniewskiego, ale o „Dziennik" Jerzego Pilcha. Chciałoby się powiedzieć, że to lektura dla wszystkich, którzy w swym życiu kierują się zdrowym rozsądkiem. Ale ponieważ „zdrowy rozsądek" jest pojęciem względnym, powiemy inaczej - to lektura dla wszystkich, którzy nie wierzą w zamach smoleński. Czyli, mamy nadzieję, jednak dla większości.
Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2011 został Marian Pilot. Jury konkursu nagrodziło go za powieść „Pióropusz" (Wydawnictwo Literackie).
Na okładce „Dziennika na nowy wiek” czytamy, że „z tą książką pod ręką należy obawiać się bezsennych nocy”. Można by to zdanie potraktować jako zabieg marketingowy (którym jest w istocie), rzecz jednak w tym, że to szczera prawda.
Marian Podkowiński jeden z najstarszych polskich dziennikarzy, uczestnik wielu najważniejszych wydarzeń polskiej XX wiecznej historii, zmarł w warszawskim szpitalu w wieku 97 lat.