Pojawienie się na świecie wnuków, niezależnie czy zostaje się babcią lub dziadkiem pierwszy, czy też kolejny raz jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Zanim dziecko przyjdzie na świat cała rodzina zastanawia się na tym czy będzie zdrowe i jak będzie jego płeć. Wszyscy zastanawiają się co mogą zrobić dla niemowlaka, jak okazać mu swoje uczucia.
Według odkryć brytyjskich naukowców u kobiet, które nigdy nie urodziły dziecka istnieje 20 procent większe ryzyko, że mogą umrzeć młodziej. Statystyki pokazują także, że bezdzietne kobiety należą do grupy ze zwiększoną zachorowalnością na raka piersi.
New York Times opublikował dane demograficzne, z których wynika, że wiele krajów europejskich starzeje się, jednakże na wschodzie naszego kontynentu sytuacja jest najpoważniejsza. Liczba urodzeń drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie doszła do poziomu najniższego w historii.
88- letni indyjski farmer został ojcem. Jego trzecia żona, młodsza od niego o 45 lat, urodziła bliźniaki, niestety tylko jedno z dzieci przeżyło. Świeżo upieczony tata jednak cieszy się faktu posiadania potomka i zapowiada, że będzie chciał powiększyć jeszcze rodzinę.
Pani Dorota Sabina mieszka w jednopokojowym mieszkaniu, gdzie nie ma kanalizacji, gazu, a nawet łazienki. Obecnie nikt już nie pamięta, że to właśnie ta kobieta 45 lat temu była trzydziestomilionowym obywatelem PRL-u - informuje radio RMF.
Małżeństwa często czekają z rozwodem do czasu, gdy ich dzieci dorosną, nie chcąc narażać ich na niedogodności takiej decyzji. Tymczasem dorosłym ludziom wcale nie jest łatwo pogodzić się z rozpadem małżeństwa rodziców.
Jak wynika z najnowszych badań, dzieci mające starszych tatusiów zaraz po urodzeniu są słabsze, niż pociechy młodszych ojców.
Australijscy seniorzy pokolenia "baby boomers" mieszkający pod jednym dachem razem ze swoimi starszymi dziećmi, które nadal pozostają na ich utrzymaniu, muszą pracować ciężej i często rezygnować z pójścia na zasłużoną emeryturę tylko po to by sprostać finansowym obciążeniom. Mimo to aż 60proc. starszych rodziców jest szczęśliwa, że może mieszkać wspólnie z dzieckiem.
Na świecie coraz częściej zdarzają się przypadki kobiet po menopauzie, które decydują się na sztuczne zapłodnienie. Decycje kobiet dotyczące ciąży w późnym wieku, jak się okazuje nie zawsze są dobre dla ich potomstwa. To właśnie dzieci cierpią najbardziej mając rodziców, którzy tak naprawdę wiekowo mogliby być ich dziadkami i będąc z kolei pozbawione prawdziwych dziadków, którzy nie doczekali swoich wnuków. Będą też martwić się o to czy rodzice dożyją ich pełnoletności. Taka jest smutna rzeczywistość, jakiej doświadczają dzieci kobiet, które korzystając z wolności wyboru, decyzje o zajściu w ciąże podjęły zbyt późno, już po menopauzie - alarmują brytyjscy specjaliści.
Patricia Rashbrook w wieku 63 lat zostanie najstarszą mamą w Wielkiej Brytanii. Po udanym zabiegu IVF(in vitro fertilization), czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, seniorka znajduje się obecnie w siódmym miesiącu ciąży.
Wiadomość o tym, że zostaje się dziadkami zawsze jest dużym przeżyciem i szokiem, gdy jednak ma to być dziecko adoptowane, uczucia te są jeszcze silniejsze. – Kiedy dowiedziałam się, że będę babcią adoptowanego dziecka z Chin, nie zdziwiłam się, mój syn i jego żona rozmawiali o tym wcześniej – mówi Dawn – bałam się jednak, że wnuk nie będzie kochać mnie jak babcię, tylko jak nianię. Chciałam by dziecko było do mnie podobne. Nie jestem z tego dumna, ale tak było. Bałam się dodatkowo, że maleństwo okaże się chore.
W obecnych czasach kobiety coraz później decydują się na urodzenie dziecka. Chęć robienia kariery, podróże, utrata figury czy wolnego czasu – to tylko niektóre powody odkłania macierzyństwa. Dużą rolę odgrywają też hollywoodzkie wzorce, Diane Keaton, Jon Lunden czy Sharon Stone. Skoro im się udało i urodziły zdrowe dziecko, to dlaczego w moim przypadku ma być inaczej? – myśli większość kobiet odkładających na „później” ciążę.