Według danych Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia USA w okresie od 1981 do 1991 o 16% zwiększyła się liczba rozwodów par, które stanowiły małżeństwo przez trzydzieści lat, bądź więcej. Jakkolwiek brak dokładnych danych na temat wspomnianej kwestii w naszym kraju, coraz częściej mówi się o trudnościach małżeństw dojrzałych, choć do niedawna zwykło się określać związki tego rodzaju jako stabilne i pomijać trudności, z jakimi się stykają.
Brytyjka Elizabeth Adeney ma 66 lat i jest kobietą sukcesu, wkrótce zaś po raz pierwszy zostanie mamą. Będzie jedną z najstarszych kobiet, które w tak późnym wieku urodziły dziecko.
63-letni Kailash "Kalau" Singh mieszkaniec Indii chce mieć syna. Z tego powodu od 35 lat stroni od kąpieli i mycia zębów - zgodnie z przepowiednią ma mu to zapewnić męskiego potomka.
Wielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?
„W jakimś momencie życia każdy z nas traci kogoś bliskiego. To może być rodzic, dziecko, współmałżonek, przyjaciel - nie ma znaczenia wobec żalu, który zawsze towarzyszy takiej stracie", mówi Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com. Niemożność obcowania z drogim krewnym lub przyjacielem sprawia ból i trudne do zniesienia cierpienie. Kuszące okazuje się w takich sytuacjach zaprzeczenie uczucia żalu, bo wówczas - jak nam się wydaje - moglibyśmy uniknąć rozpaczy. A jednak znacznie zdrowiej jest zaakceptować uczucia straty i opuszczenia, aby w sposób świadomy przebyć proces żalu.
Austriacki sąd ukarał grzywną 73-letnią kobietę, która nagabywała swojego syna dzwoniąc do niego średnio 49 razy dziennie przez dwa lata. Nadopiekuńcza mama będzie musiała zapłacić 360 euro (niemal 1600 złotych).
Połowa Polaków uważa, że pozytywnym zjawiskiem jest fakt, iż obecnie ludzie biorą ślub w późniejszym wieku niż ich rodzice. Jednocześnie jednak pozostajemy dość konserwatywni: znaczna część respondentów (2/3) uważa, że niekorzystnym zjawiskiem jest rodzenie się dzieci w niezalegalizowanych związkach, niemal połowie nie podoba się łatwiejsze unieważnianie małżeństw przez Kościół.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Życia będą przebiegać pod hasłem „Stawiam na rodzinę". Jego organizatorzy chcą w ten sposób promować wartości rodzinne.
60-letnia obywatelka Kanady urodziła bliźniaki. Kobieta zaszła w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro, któremu poddała się w Indiach.
Tilda Swinton twierdzi, że jej związek z dwoma mężczyznami ma "doskonały wpływ" na jej dzieci. 48-letnia aktorka wychowuje bliźnięta wraz z ich ojcem, starszym o 20 lat Johnem Byrne'rm, równocześnie będąc w związku z 30-letnim Sandro Koppem.
Nigdy nie jest za późno na to, aby przywrócić romantyzm w wieloletnim związku, przekonują naukowcy z Wydziału Medycyny Stosowanej Indiana University w Bloomington. Zdrowy, długoletni związek stanowi dziś szczególny powód do dumy, pary powinny go celebrować. Nie należy jednak zapominać, że na wszystko trzeba pracować - czasem zaś to naprawdę ciężka harówka... Nie bierzmy dobrego związku za pewnik - przestrzegają naukowcy.
Późne ojcostwo powoduje większe prawdopodobieństwo, że potomek będzie społecznie nieprzystosowany i może cierpieć na autyzm w nastoletnim wieku.
Puste gniazdo - nieunikniony los matek, najpierw radosny i schludny dom, potem opuszczony: o fenomenie znanym każdemu pokoleniu kobiet pisze Judith Holder, autorka „Grumpy Old Women”.
Kevin Costner spodziewa się drugiego dziecka z żoną Christine Baumgartner.
Co czwarty uczeń w Polsce jest „eurosierotą” – wynika z badań Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej Pedagogium w Warszawie, przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka. W przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się dyskusja o problemie opieki nad dziećmi, których rodzice wyjechali do pracy za granicę – pisze „Dziennik”.