Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.
Historia święta babć i dziadków w Polsce jest dość młoda, miimo że wydaje nam się że obchodzimy je "od zawsze". Pomysł na uhonorowanie babć specjalnym dniem powstał w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka został zapoczątkowany nieco później.
Zajęcia taneczne, gimnastyczne, konsultacje psychologiczne, badania: pomiar glukozy we krwi, ciśnienia, analiza składu ciała, wykłady, prelekcje, koncerty - to tylko wybrane atrakcje i propozycje przygotowane przez Wrocławskie Centrum Seniora oraz Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora z okazji Dni Babci i Dziadka - Wrocław 2019.
Ponad 60 różnorodnych wydarzeń (kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych, sportowych i rekreacyjnych) dedykowanych seniorom przygotowało w tym roku Wrocławskie Centrum Seniora wraz z partnerami, w ramach rozpoczynającej się dzisiaj tegorocznej edycji Dni Babci i Dziadka.
Zbliżają się dwa ważne święta - Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Polsce są one bardzo popularne i jest dla nas oczywiste, że świętjemy je właśnie w trzeciej dekadzie stycznia. Jednakże - chociaż na całym świecie docenia się rolę dziadków, mają oni swoje święta w różnych dniach roku.
Już od kilku lat okazji świąt babć i dziadków Google przygotowuje dedykowaną grafikę na swojej stronie głównej. Tym razem największa światowa wyszukiwarka postanowiła uczcić polski Dzień Babci i Dzień Dziadka jednym "doodle".
Historia polskiego Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) nie jest zbyt długa. Pomysł uhonorowania babć narodził się w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka powstał nieco później. Jednakże oba święta bardzo szybko stały się ważnymi dniami w rodzinnym kalendarzu Polaków.
Babcia z wnukami karmiąca kaczki - taki tradycyjny i ciepły obrazek na stronie największej wyszukiwarki towarzyszy nam w Dniu Babci.
Dzień Babci jest w Polsce dość popularny, choć jego historia jest raczej młoda (święto obchodzimy od 1964 roku). A to m. in. dlatego, że babcie są ważnymi członkami rodzin, nierzadko wręcz scalają familie. Nie jest to jednak tylko nasza specyfika, seniorki odgrywają istotną rolę w życiu swoich dzieci i wnuków chyba w każdym zakątku świata. Fenomen odzwierciedlają (czasem co prawda w krzywym zwierciadle) filmy i seriale. Oto lista znanych z ekranu babć.
Podobnie jak w latach ubiegłych Google uhonorował wszystkie Babcie w dniu ich święta.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny program. W najbliższą niedzielę 26 stycznia placówka zaprasza bohaterów tych uroczystości wraz wnuczętami na przygotowane na tę okazję atrakcje.
Po raz kolejny Google pamiętało o polskim święcie. Tym razem po wejściu na stronę wyszukiwarki możemy zobaczyć specjalną grafikę przygotowaną na Dzień Babci i Dziadka.
Babcie w internecie są tylko nieznacznie popularniejsze od dziadków, ale już Dzień Babci zajmuje w sieci zdecydowanie więcej miejsca niż Dzień Dziadka. Kto dostanie w tym roku więcej laurek? Lepiej podarować własnoręczny upominek czy telefon komórkowy? Co począć w Dzień Babci, gdy nie ma się prezentu? Instytut Monitorowania Mediów w ramach projektu Kompas Social Media sprawdził, co w internecie piszczy w okolicach święta naszych dziadków.
Średnia wieku posłów na Sejm to 49 lat i 4 miesiące. Panie są nieco starsze - mają średnio 52 lata i 3 miesiące, panowie zaś - 48 lat i 5 miesięcy. Sporo z parlamentarzystów ma już wnuki. Dla niektórych zaś wnukami mogliby być ich sejmowi koledzy.
W Polsce żyje ponad 6 milionów osób starszych. Niestety, wielu seniorów zmaga się z samotnością, spowodowaną przede wszystkim przez sytuacje losowe. Dla osób w jesieni życia samotność bywa ogromnym problemem nie tylko emocjonalnym ale dotyczącym wszystkich aspektów życia. Właśnie takim osobom pomaga Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich".