Nie jest prawdą, że kobiety grają jedynie role drugoplanowe. W niemal każdej dziedzinie można są panie, które ją zawojowały i stanowią wzór dla nowicjuszy. Oczywiście potrzebowały do tego talentu i uporu, a także czasu. Oto galeria seniorek, którym udało się dostać na szczyty w określonych dyscyplinach: sztuce, polityce, biznesie i filantropii.
Czerwone goździki i para rajstop - tak zaczęło się świętowanie dnia Kobiet w Polsce. Święto Kobiet obchodzone na świecie już od 1910 roku, w Polsce złoty czas przeżywało w okresie PRL-u. Jak świętujemy dzisiaj i czy obchodzenie dnia Kobiet nie jest już passé?
Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi trudnościami. Jest to marsz przeciwko nierówności - walka, której nie można ignorować.
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Większość pań (aż 65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny - wskazuje. Wydaje się więc, że świętowanie Dnia Kobiet mocno wpisało się w polską tradycję.
Obchody Dnia Kobiet nierzadko sprowadzają się do zakupu kwiatów i innych upominków przez mężczyzn dla pań z rodziny i środowiska pracy. Coraz częściej jednak 8 marca stanowi też dobrą okazję do wyrażania poglądów politycznych i przypomnienia o problemach kobiet, także tych zdrowotnych.
Wszystkie panie, które w weekend 7-8 marca odwiedzą kina Cinema City będą mogły wziąć udział w wielkiej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej. Panie będą mogły wykonać badanie mammograficzne, zasięgnąć porad Amazonek, ale również skorzystać z porad kosmetologa lub obejrzeć np. pokazy sztuki wizażu.
… niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…" Taką piosenkę śpiewało się w szkołach i przedszkolach jakieś trzydzieści lat temu. Wtedy Dzień Kobiet obchodzono hucznie, dziś wiele pań przyznaje, że tak naprawdę nie znosi tego święta.
Tradycją już stało się, że 8. marca w największych polskich miastach uczestnicy Manify przypominają o problemach kobiet i dają wyraz swoim poglądom na temat konieczności podjęcia działań na rzecz wprowadzenia rzeczywistego równouprawnienia. Manifa 2008 organizowana jest pod hasłem „Zdrowie Kobiet”.