Kobiety z trudem weszły do świata nauki. Mimo, że pokonywały stereotypowe wyobrażenia o swoich możliwościach intelektualnych, rzadziej i mniej chętnie doceniano ich osiągnięcia. To "efekt Matyldy", czyli pomijanie udziału kobiet naukowców w pracy badawczo-naukowej i przypisywanie ich osiągnięć mężczyznom-badaczom.
Postrzeganie Dnia Kobiet na przestrzeni lat znacznie się zmieniło. Kiedyś traktowane jako narzucony odgórnie coroczny obowiązek, 30 lat później przestało być zinstytucjonalizowanym rytuałem. – Dziś kobiety odzyskały to święto dla siebie, bez skupiania się na powinnościach panów tego jednego dnia w roku – zauważa dr Katarzyna Serafińska, psycholog społeczny z UWr. Potwierdza to sonda, przeprowadzona wśród młodych pokoleń.
… niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…" Taką piosenkę śpiewało się w szkołach i przedszkolach jeszcze jakieś trzydzieści lat temu. Wtedy Dzień Kobiet obchodzono hucznie, dziś co prawda wiele pań przyznaje, że tak naprawdę nie znosi tego święta, ale nie zmienia to faktu, że chętnie przyjmują wyrazy uznania i ciepłych uczuć w postaci życzeń, kwiatów czy drobnych upominków. Dzień Kobiet jest także okazją do dyskusji o roli kobiety w życiu społecznym, równouprawnieniu i parytetach.
Międzynarodowy Dzień Kobiet, niegdyś obchodzony hucznie, dziś ogranicza się raczej do symbolicznego kwiatka i standardowych życzeń. Same kobiety natomiast wykorzystują święto do przypomnienia o swoich prawach.
Kiedyś nie trzeba było się zastanawiać - Dzień Kobiet był świętem państwowym, obowiązkowo obchodzonym na przykład we wszystkich zakładach pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet (bo taka jest jego oficjalna nazwa) stał się jednak od kilkunastu lat świętem kontrowersyjnym.
Kobiety z całego świata znalazły dziś swoje miejsce w grafice największej światowej wyszukiwarki. Specjalne "doodle" powstało z okazji Dnia Kobiet.
Mimo, że często pojawiają się narzekania na "komunistyczny" charakter Dnia Koniet, aż 63 procent Polek i Polaków lubi święto przypadające 8 marca i zamierza je uczcić. Czy niespodzianki szykowane przez mężczyzn będą zgodne z oczekiwaniami ich ukochanych kobiet?
Niektórzy z nas pamiętają uroczyste obchody Dnia Kobiet w zakładach pracy w PRL-u. Z tych obchodów wszystkie panie wychodziły z nowymi rajstopami i tradycyjnym goździkiem, który najczęściej także czekał na nie w domu. Goździk stał się częścią pewnego rodzaju ”obowiązkowego zestawu” na akademiach i świętach w PRL-u, stąd wiele osób znielubiło ten kwiat. Czy jego czasy minęły bezpowrotnie wraz z powoli zapominaną już epoką? Wygląda na to, że wcale nie.
W powszechnym przekonaniu choroby układu krążenia występują częściej u mężczyzn. W rzeczywistości jednak to panie są obarczone większym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Takie opinie sprawiają, że Polki mają znacznie gorszą sytuację od mężczyzn już na etapie badań diagnostycznych. Z tego względu organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” przypominają paniom w dniu ich święta, aby zbadały o swoje serca.
W przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet na głównej stronie wyszukiwarki Google pojawiło się nowe "doodle", dedykowane paniom. Jego kliknięcie wywołuje film na Youtube.
Nie jest prawdą, że kobiety grają jedynie role drugoplanowe. W niemal każdej dziedzinie można są panie, które ją zawojowały i stanowią wzór dla nowicjuszy. Oczywiście potrzebowały do tego talentu i uporu, a także czasu. Oto galeria seniorek, którym udało się dostać na szczyty w określonych dyscyplinach: sztuce, polityce, biznesie i filantropii.
Czerwone goździki i para rajstop - tak zaczęło się świętowanie dnia Kobiet w Polsce. Święto Kobiet obchodzone na świecie już od 1910 roku, w Polsce złoty czas przeżywało w okresie PRL-u. Jak świętujemy dzisiaj i czy obchodzenie dnia Kobiet nie jest już passé?
Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi trudnościami. Jest to marsz przeciwko nierówności - walka, której nie można ignorować.
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Większość pań (aż 65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny - wskazuje. Wydaje się więc, że świętowanie Dnia Kobiet mocno wpisało się w polską tradycję.
Obchody Dnia Kobiet nierzadko sprowadzają się do zakupu kwiatów i innych upominków przez mężczyzn dla pań z rodziny i środowiska pracy. Coraz częściej jednak 8 marca stanowi też dobrą okazję do wyrażania poglądów politycznych i przypomnienia o problemach kobiet, także tych zdrowotnych.