Czy znasz pochodzenie słów takich jak: „bankiet”, „garderoba”, „sałatka” czy „por”? Czy wiesz, że polskie słowo „granica” zostało zaadaptowane w języku niemieckim, norweskim i duńskim? Sprawdź, co wiesz o pochodzeniu słów w języku polskim i jego wykorzystaniu w innych językach.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Język polski należy do 25 największych języków na świecie - posługuje się nim ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Między innymi o tym przypomina rozpoczęta właśnie kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Celem akcji jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Kampania „Ojczysty - dodaj do ulubionych" została zainaugurowana 20 lutego, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień został proklamowany przez Konferencje Generalną UNESCO w 1999 roku w celu podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się co drugi z istniejących obecnie na świecie sześciu tysięcy języków.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków