Uwaga! Każda osoba dojrzała ma obowiązek dziś świętować. Pierwszego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons). Od dziesięciu lat z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ celebrujemy to święto, które ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka.
„Młodociani dziadkowie" uważają, że nie mieli do końca wpływu na własne życie i wybór partnera. Z badania CBOS przeprowadzonego na potrzeby Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3" wynika, że pojawienie się dziecka było głównym powodem zawarcia małżeństwa przez respondentów. Robili to pod naciskiem własnych rodziców, a w przypadku, gdy sytuacja się powtórzyła oni również namawiali swoje dzieci do zalegalizowania związku.
Choć opinia, że obecnie autorytetów brak, jest powszechna, to wydaje się nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal Połowa Polaków (48%) deklaruje, iż w ich życiu jest osoba, którą uważają. za wzór. Znaczna większość zaś (74%) twierdzi, że dostrzeganie osób mogących stanowić punkt odniesienia do naszych poczynań jest istotne dla ludzi.
Kobieta, która wychowała czworo dzieci, jest zdaniem sądu nieodpowiednia do sprawowania opieki nad wnukiem - informuje Gazeta Wyborcza. Odmówiono jej statusu matki zastępczej.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Wielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?
Przeprowadzone niedawno przez naukowców z jerozolimskiego Hebrew University badania dowodzą, że dorastające dzieci, które spędzają czas z dziadkami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze i radzą sobie lepiej niż rówieśnicy pozbawieni tych kontaktów.
W Raciborzu rusza program, który ma zagwarantować dzieciom kontakt ze starszymi ludźmi. Dzieci, które nie mają dziadków albo mieszkają daleko od nich, będą mogły „wypożyczyć" sobie babcię lub dziadka - pisze Dziennik Zachodni.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Jak wynika z nowego raportu odnoszącego się do doświadczeń macierzyństwa (The Making Of Modern Motherhood report), babcie ze zgrozą obserwują, jak ich dzieci zmieniają się w zbyt ambitnych, współzawodniczących rodziców swych rozpieszczonych, absorbujących pociech – pisze na www.guardian.co.uk Amelia Hill.
Ostatnie obrady sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny poświęcone zostały roli dziadków w rodzinie. W zgromadzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Jak zaznaczył ksiądz Grzegorz Kaszak, sekretarz dykasterii (urzędu administracyjnego Kościoła katolickiego), „temat spotkania wybrał Benedykt XVI, który o roli dziadków mówił już podczas Światowego Spotkania Rodzin w Walencji”.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja PZU w ramach programu „Łączymy pokolenia” wydały kalendarz na 2008 rok promujący współpracę międzypokoleniową osób starszych z dziećmi i młodzieżą.
Model rodziny ulega zmianie. Jesteś rozwiedziony? Twoje dzieci założyły nowe rodziny? Musisz stawić czoła temu, że wszedłeś w nowy związek, wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza i teraz masz biologiczne i przybrane wnuczęta?
Z badań dotyczących więzi pomiędzy dziećmi oraz dziadkami wynika, że rodzice matki mają częstszy kontakt z wnukami, niż rodzice ojca.
70 % Polaków w wieku 18-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi. Takie wyniki przyniosło pierwsze przekrojowe badanie „Jak mieszkamy?”, przeprowadzone przez TNS AISA na zlecenie GE Money Bank.