Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent) ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - przede wszystkim jeśli idzie o wychowanie, życie rodzinne i przekazane wartości.
Dzieci są bezpieczniejsze jeżdżąc z dziadkami niż gdy rodzice prowadzą samochód, wynika z badań Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.
Podobnie jak zmianie uległ sposób przeżywania okresu nastoletniego i tzw. kryzysu wieku średniego, modyfikacji uległo doświadczanie czasu, w którym na świat przychodzą wnuki. Amerykańscy baby boomers, tj. pokolenie ludzi urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, redefiniują dotychczasowy modus operandi dziadków.
Miliony trzypokoleniowych (i większych) rodzin mieszka pod tym samym dachem. Jak funkcjonują? Opinie na ten temat są rozbieżne, w każdym razie następują znaczące zmiany w tej kwestii. Do niedawna w naszym kraju rodziny wielopokoleniowe były zjawiskiem powszechnym, obecnie zaczyna dominować nowy model - rodziny nuklearne. Jaki wariant zwycięży?
61-letnia Kristine Casey otworzyła nową kartę w historii urodzeń - stała się matką surogatką dla dziecka swojej córki i jej męża.
Wiadomo już, że dzieci mające częsty kontakt z babciami i dziadkami lepiej się rozwijają i wykazują większą empatię w porównaniu do rówieśników. Teraz okazuje się, że maluchy pozostające pod opieką babć rzadziej doznają skaleczeń i innych wypadków.
Dziadkowie preferują określone wnuki ze względu na zależności związane linią genetyczną, wynika z badań.
W Wielkiej Brytanii dziadkowie postanowili ograniczyć ilość prezentów w postaci zabawek dla swych wnuków, zamiast samochodów i lalek podarowują kilkadziesiąt funtów w celu oszczędzania na przyszłość najmłodszych członków w rodzinie.
Ponad sto lat po tym, jak zostały wynalezione, kolejki elektryczne są nadal popularnymi zabawkami pod choinkę.
Dziadkowie, pod których opieką pozostają wnuki, narażają własne zdrowie i dobre samopoczucie na ryzyko, wynika z badań.
Uwaga! Każda osoba dojrzała ma obowiązek dziś świętować. Pierwszego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons). Od dziesięciu lat z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ celebrujemy to święto, które ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka.
„Młodociani dziadkowie" uważają, że nie mieli do końca wpływu na własne życie i wybór partnera. Z badania CBOS przeprowadzonego na potrzeby Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3" wynika, że pojawienie się dziecka było głównym powodem zawarcia małżeństwa przez respondentów. Robili to pod naciskiem własnych rodziców, a w przypadku, gdy sytuacja się powtórzyła oni również namawiali swoje dzieci do zalegalizowania związku.
Choć opinia, że obecnie autorytetów brak, jest powszechna, to wydaje się nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal Połowa Polaków (48%) deklaruje, iż w ich życiu jest osoba, którą uważają. za wzór. Znaczna większość zaś (74%) twierdzi, że dostrzeganie osób mogących stanowić punkt odniesienia do naszych poczynań jest istotne dla ludzi.
Kobieta, która wychowała czworo dzieci, jest zdaniem sądu nieodpowiednia do sprawowania opieki nad wnukiem - informuje Gazeta Wyborcza. Odmówiono jej statusu matki zastępczej.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.