Od jakiegoś czasu obserwujemy proces atomizacji rodzin, mówią socjologowie. Współczesny styl życia wiąże się dążeniem do niezależności i zwiększoną mobilnością, co ma wpływ na fizyczne, a także emocjonalne oddalenie od domu rodzinnego. W efekcie coraz rzadziej w jednym gospodarstwie domowym żyją rodziny wielopokoleniowe. Niegdyś dziadkowie mieli zwykle bezpośredni kontakt z wnukami, dziś dość często spotykają się z nimi od święta. Tymczasem rola najstarszych członków rodziny jest trudna do przecenienia, co widać w wielu aspektach kulturowych. Poniżej przedstawiamy słynne cytaty o dziadkach.
Dobrem dla starszych ludzi jest przekazywanie młodym swojej mądrości, a dla młodych zebranie tych bogatych doświadczeń i mądrości, i poniesienie ich ku przyszłości - powiedział papież Franciszek zaznaczając, że potrzebny jest „pakt" pomiędzy pokoeniami.
- Dobrze jest pomyśleć o wielu starszych ludziach, którzy przebywają w domach opieki, a także o wielu opuszczonych - powiedział papież Franciszek we wczorajszej homilii podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.
Rola dziadków w życiu rodziny jest trudna do przecenienia. Szczególnie podkreślane są pozytywne efekty rozwoju psycho-społecznego wnuków, które mają dziadka lub babcię „pod ręką". Okazuje się także, że seniorzy sprawiają, iż dieta stosowana w danym domu jest zdrowsza.
Świat sie starzeje. Długość życia wzrasta. W krajach rozwiniętych urodzeni po 2000 roku może mogą liczyć na dożycie 100 lat. Taki status quo oznacza, że współczesne dzieci mają okazję do poznawania nie tylko dziadków, ale i pradziadków, dzięki czemu zmieniają się relacje w rodzinie. Najstarsi mają więcej czasu na interakcje z najmłodszymi członkami familii, co przydaje obopólnych korzyści.
Argentyńskie kobiety, których wnuki kilkadziesiąt lat temu zostały zabrane matkom podczas panowania w kraju wojskowej dyktatury, proszą papieża o pomoc w uzyskaniu informacji o losie członków swojej rodziny.
Jak informuje International Journal of Obesity, małe dzieci, które regularnie pozostają pod opieką dziadków, są bardziej narażone na nadwagę niż dzieci, którymi zajmują się rodzice lub nianie.
Święta sprzyjają rodzinnym posiłkom i choć bożonarodzeniowy okres nierzadko wiąże się z nadmiernym raczeniem się rozmaitymi smakołykami, generalnie jedzenie wraz z rodziną wspiera zdrową dietę.
Dzieci i rodzice - to najczęściej wymieniani bliscy, których Polacy uważają za rodzinę. Rzadziej w tym kontekście wymieniamy współmałżonka, jeszcze rzadziej dziadków i rodzeństwo - wynika z przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC badania "Rodzina w obiektywie ING Życie".
Rozpoczęła się skierowana do seniorów kampania ”Wnuki w sieci” dotycząca bezpieczeństwa dzieci w internecie. Udział biorą w niej między innymi aktorzy Kazimiera Utrata, Jerzy Trela, Stanisław Mikulski, znany rajdowiec Maciej Wisławski i psycholog dziecięca Dorota Zawadzka.
Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent) ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - przede wszystkim jeśli idzie o wychowanie, życie rodzinne i przekazane wartości.
Dzieci są bezpieczniejsze jeżdżąc z dziadkami niż gdy rodzice prowadzą samochód, wynika z badań Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.
Podobnie jak zmianie uległ sposób przeżywania okresu nastoletniego i tzw. kryzysu wieku średniego, modyfikacji uległo doświadczanie czasu, w którym na świat przychodzą wnuki. Amerykańscy baby boomers, tj. pokolenie ludzi urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, redefiniują dotychczasowy modus operandi dziadków.
Miliony trzypokoleniowych (i większych) rodzin mieszka pod tym samym dachem. Jak funkcjonują? Opinie na ten temat są rozbieżne, w każdym razie następują znaczące zmiany w tej kwestii. Do niedawna w naszym kraju rodziny wielopokoleniowe były zjawiskiem powszechnym, obecnie zaczyna dominować nowy model - rodziny nuklearne. Jaki wariant zwycięży?
61-letnia Kristine Casey otworzyła nową kartę w historii urodzeń - stała się matką surogatką dla dziecka swojej córki i jej męża.