Niekiedy może się wydawać, że zbyt liczna rodzina to źródło stresu i nieporozumień, w rzeczywistości wszystko zależy od panujących w niej relacji i podziału obowiązków. Życie w kilkupokoleniowej rodzinie ma wiele zalet, jedną z sytuacji, w których pomoc babci lub dziadka trudno przecenić są narodziny dziecka.
Ponad połowa Brytyjczyków nie wie, gdzie się urodzili ich dziadkowie – wynika z przeprowadzonych ostatnio badań. Wyspiarze nie znają także innych szczegółów z życia swojej rodziny, choć generalnie uważają że powinni się interesować jej historią.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z częstszych tematów badań socjologicznych. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na marginalizacje życia starszych osób, podkreślając, iż seniorzy bardzo często pozbawieni są opieki i wsparcia. Do nieco innych wniosków doszli amerykańscy demografowie, którzy skupili się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Twierdzą oni, że seniorzy żyją nie tylko dłużej, ale i zdrowiej, zaś zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej pozawala im cieszyć się kontaktem z najbliższą rodziną do naprawdę później starości – informuje New York Times.
Grono pedagogiczne ze szkoły w Brwinowie niechętnie widzi na zebraniach dziadków, ponieważ nauczyciele powinni informować o postępach dziecka w nauce tylko rodziców.
Bycie babcią czy dziadkiem może być fantastycznym doświadczeniem. Obcowanie z wnukami nie jest obciążone odpowiedzialnością za ich wychowanie i to daje dziadkom znacznie więcej luzu, niż mają go rodzice. Jeśli dziadkowie i wnuki robią coś, co i jednym, i drugim sprawia przyjemność, to ze wspólnego spędzania czasu mogą czerpać wiele radości. Psychologowie zalecają, aby bardzo uważać na tzw. poświęcanie się. Jeśli robimy coś wbrew sobie, to dzieci bezbłędnie to wyczują i obie strony będą niezadowolone.
Wnukowie w całej Wielkiej Brytanii mogą pokazać jak bardzo uwielbiają swoich dziadków poprzez projektowanie specjalnej kartki na Dzień Dziadków.
Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, około połowa dzieci w Chinach jest edukowana przez swoich dziadków. Według środowisk naukowych, takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne i może mieć zły wpływ na rozwój dziecka.
Po 91 latach, wnuk Ivera Henningsena planuje podróż śladami swojego dziadka. Henningsen będąc w armii cesarskiej podczas I wojny światowej przemierzył szlak z Mazur aż do litewskiego Mariampola.
Niezwykłą formę rozrywki podczas wakacji, zapewnił dzieciom Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W każdą środę dzieci mogą zobaczyć jak bawili się ich dziadkowie - informuje "Gazeta Wyborcza".
Dzień Dziadków jest pomysłem gospodyni domowej Marian Lucille Herndon McQuade z hrabstwa Fayette z Zachodniej Virginii, która chciała by poprzez to święto wnuki zaczęły bardziej doceniać mądrość i spuściznę swoich dziadków. Pierwsze prezydenckie obwieszczenie dotyczące nowego święta miało miejsce w 1978 roku i od tamtej pory, co roku, we wrześniu, w każdą pierwszą niedzielę po Święcie Pracy obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków. Aby uhonorować ową starszą część społeczeństwa, która jest niedoścignionym wzorcem najlepszego opiekuna, Census Bureau w w USA postanowiło przedstawić kilka faktów dotyczących społeczności babć i dziadków.
Pewien Włoch uciekł z aresztu domowego i błagał policję o wsadzenie go do więzienia, ponieważ nie mógł znieść swojego dziadka.
Conajmniej 35 tysięcy dzieci mieszkających w Australii jest pod opieką swoich dziadków. Właśnie dlatego seniorzy-opiekunowie nierzadko są zmuszeni korzystać ze swoich oszczędności lub po prostu rozejrzeć się za pracą, aby finansowo wesprzeć swoje nowe obowiązki wychowawcze.
Ankieta przeprowadzona przez Singapore Paediatric Society dowiodła, że większość matek uważa iż ich mężowie nie uczestniczą w wystarczającym stopini w wychowaniu ich dzieci. Ponadto przebadane mamy stwierdziły, że dziadkowie odgrywają znacznie większą rolę w procesie wychowawczym niż tatusiowie.
Dziadkowie są często tymi, którzy sprawują opiekę nad wnukiem podczas nieobecności rodziców. To oni nierzadko żegnają wnuczka, kiedy ten wychodzi do szkoły, oni też najczęściej czekają na niego w domu, gdy wraca po skończonym dniu w szkole.
Foster Grandparent Program to korpus seniorów wolonatriuszy, którzy bogaci w życiowe doświadczenia teraz mają szansę pomóc dzieciom. Obecność babci w szkole czy przedszkolu to coś o czym marzy każdy maluch, a dzięki inicjatywie uczynnych dziadków te marzenia stają się codzienną rzeczywistością.