Na Uniwersytecie Tohoku odkryto, że sztywność dziąseł wpływa na właściwości znajdujących się w nich fibroblastów, co z kolei wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego.
Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. Dodatkowo, częstym objawem przy tej dolegliwości jest odczuwanie bólu lub świądu przy pojedynczych zębach lub w całych łukach! Wyjaśniamy czym może być spowodowane to schorzenie oraz jak najlepiej sobie z nim radzić.
Jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, a do tego nie dbasz o higienę jamy ustnej to twoje szanse rosną. Możesz zostać jednym z 743 milionów „szczęśliwców” na świecie, których dotyka paradontoza.
Niektóre problemy jamy ustnej są niestety często przez nas ignorowane. Mamy nadzieję, że dolegliwość „minie sama”, a wizytę u stomatologa odkładamy, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego. Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność.
Z wizytą u stomatologa powinniśmy pojawiać się przynajmniej raz na 6 miesięcy. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku regularne kontrole w gabinecie są konieczne. Brak profilaktyki może prowadzić nie tylko do ubytków i stanów zapalnych, które będą miały wpływ na zdrowie całego organizmu. Unikanie wizyt u dentysty może również utrudnić wykrycie dolegliwości ogólnoustrojowych. Jak się okazuje wiele chorób ogólnych objawia się właśnie w jamie ustnej.
Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Kierując się ich stanem i potrzebami wybieramy pastę oraz pojawiamy się regularnie u stomatologa. Tymczasem marząc o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Ich kondycja w dużej mierze decyduje o zdrowiu naszej jamy ustnej. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?
Co chcą Ci przekazać zęby i dziąsła? Nie ignoruj niepokojących dolegliwości jamy ustnej Dokucza Ci dziwny zapach z ust, nadżerki w ustach nie goją się, a zęby kruszeją? Niektóre objawy stomatologiczne mogą nie być tak niewinne, jak myślisz. Co więcej – mogą nieść ważne informacje o stanie zdrowia. Stomatolog niczym dr House pomoże odróżnić niewinną dolegliwość od poważnej choroby zębów, a czasem także całego organizmu.
Młoda twarz bez zmarszczek – to marzenie każdej kobiety, zwłaszcza, kiedy posiada cerę dojrzałą. Wiele z nas stosuje różnorodne metody, aby opóźnić proces starzenia się skóry. Tymczasem wiek może zdradzać także nasz uśmiech. Jakie sposoby pozwolą na jego odmłodzenie?
Wbrew pozorom, twarda szczoteczka nie umyje lepiej zębów, a może uszkodzić dziąsła. Chociaż w większości zwracamy uwagę tylko na stan zębów: czy nie ma próchnicy, czy są równe i białe, to równie ważna jest tkanka okalająca ząb, czyli przyzębie. Pierwsze sygnały to nadwrażliwość zębów, a także widoczne obniżenie linii dziąseł. Recesja dziąseł, bo tak fachowo nazywa się ta dolegliwość, ma kilka przyczyn. Jak zapobiegać i leczyć recesję dziąseł? Radzi lekarz stomatolog.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wady zgryzu czy uwarunkowania genetyczne powodują paradontozę, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Bagatelizowanie zapalenia przyzębia może doprowadzić do wielu powikłań, których efektem jest wypadanie zębów. Choroba dotyka coraz młodszych ludzi, a jej skutki są nieodwracalne dla naszego uzębienia. Jak zatem poradzić sobie z problemem?
Leczenie implantologiczne w Polsce z roku na rok zyskuje co raz więcej zwolenników. Szacuje się, że blisko 25 proc. zabiegów wykonywanych w klinikach dotyczy implantacji. Implanty coraz częściej wybierają też seniorzy, jako bezpieczną i wygodną metodę trwałego uzupełniania braków w uzębieniu.
Paradontoza, czyli najbardziej przewlekła i tragiczna w skutkach choroba dziąseł, wciąż pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego na świecie. Według WHO, ciężka choroba przyzębia, która może prowadzić do utraty zębów, występuje u 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lat, zaś na całym świecie około 30% osób w wieku 65-74 lat nie ma naturalnych zębów.
Choroby przyzębia w skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty zęba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.
Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy ustnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Jaką profilaktykę stosować, aby pomóc obolałym dziąsłom?
Sezon przeziębienia i grypy nie kończy się wraz z ustaniem mrozów. Przełom zimy i wiosny to znakomity czas do zmasowanego ataku wirusów i bakterii. Jak uniknąć kolejnej infekcji? Jednym ze sposobów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Oto kilka dobrych nawyków, które szybciej pomogą wrócić do formy.