Zaburzenia odżywiania są zwykle kojarzone z osobami młodymi. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że problemy te mogą wystąpić w dowolnym momencie życia, szczególnie u kobiet, także w wieku średnim. Odkryto, że niezadowolenie z ciała jest główną przyczyną zaburzeń odżywiania, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
Osoby z zaburzeniami odżywiania są dwanaście razy bardziej narażone na dysmorfię: znacznie częściej koncentrują się na wadach swojego wyglądu fizycznego niż inni.
Od kiedy można edytować zdjęcia za pośrednictwem różnych aplikacji, takich jak Snapchat czy Facetune, poziom fizycznej „doskonałości", który wcześniej oglądaliśmy jedynie w magazynach o celebrytach i urodzie, jest teraz obecny we wszystkich mediach społecznościowych. Gdy takie perfekcyjne obrazy stają się normą, zmienia się sposób postrzegania piękna przez ludzi na całym świecie, a to może odbić się na samoocenie i wywołać dysmorfię ciała, ostrzegają Boston Medical Center.
Jak wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie "Eating and Weight Disorders", osoby z zaburzeniami odżywiania 12 razy częściej koncentrują się na dostrzegalnych wadach ich wyglądu fizycznego niż osoby bez zaburzeń związanych z jedzeniem.