Dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską zabraniają dyskryminacji ze względu na rasę, religię, wiek, niepełnosprawność, płeć i orientację seksualną. Polska, jako kraj członkowski, jest zobowiązana do przestrzegania tego prawa. Jednak zarówno rodzime środowiska walczące z seksizmem, ageizmem, homofobią, etc., jak i Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej uważają, że w Polsce nie wprowadzono odpowiedniego prawa.
Od 1 kwietnia Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego rozpoczyna realizację nowego projektu, którego głównym celem będzie monitoring przestrzegania zasady równego traktowania w ogłoszeniach o pracę.
Lawinowy rozwój technologii informacyjnych niesie za sobą wielkie możliwości – sprzyja przenoszeniu większej aktywności człowieka w cyberprzestrzeń. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby seniorów, którzy często napotykają na bariery utrudniające im korzystanie z nowych technologii. Okazją do dyskusji na ten temat będzie II Seminarium „Senior w Sieci, czyli przełamywane barier w e-integracji osób powyżej 50. roku życia”, które odbędzie się 24 kwietnia 2009 roku w Warszawie.
Życie z osobą starszą pod jednym dachem wzmaga zdenerwowanie u ludzi młodszych i utrwala uprzedzenia dotyczące starszego wieku, podczas gdy praca z seniorami niweluje stereotypy, wynika z badań kanadyjskich naukowców.
Meryl Streep jest przekonana, że w Hollywood dyskryminuje się kobiety ze względu na wiek. Podczas jednej z konferencji prasowych aktorka przyznała, że branża filmowa faworyzuje piękno i młodość.
Morgan Freeman podjął walkę o organizację wspólnych balów maturalnych dla białych i czarnoskórych uczniów w stanie Mississippi.
18 grudnia 2008 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zgodnie dwie rezolucje dotyczące walki z przemocą wobec kobiet. Rezolucja 63/155 dotyczy podjęcia większych starań, by wyeliminować przemoc wobec kobiet, zaś rezolucja 63/156 zwalczania handlu kobietami i dziewczętami. ONZ opracowuje też bazę danych na temat zjawiska przemocy wobec kobiet. Ma funkcjonować od marca 2009.
Z oficjalnych statystyk wynika, że z powodu ageizmu, tj. dyskryminacji ze względu na wiek, ostatnio w Wielkiej Brytanii składano pozwy o odszkodowanie trzykrotnie częściej. Według danych opublikowanych przez Tribunal Service liczba pozwów w 2006 wyniosła 962, w 2007 było ich już 2940.
Dyskryminowanie pracownika ze względu np. na jego płeć czy wiek jest niedopuszczalne. Kodeks pracy zobowiązuje bowiem pracodawcę do równego traktowania wszystkich swoich podwładnych. Szef, który narusza ten obowiązek, nie wskazując przy tym obiektywnych przesłanek swojego postępowania, naraża się na konsekwencje. Wielu ludzi jednak nie zna swoich praw i nie stara się ich egzekwować, częściej rezygnują z pracy niż podejmują walkę z nieuczciwym pracodawcą. Warto wiedzieć, jak dyskryminację definiuje Kodeks pracy i jakie możliwości ma dyskryminowany pracownik.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
Niemiecki projekt wielopokoleniowego domu dla gejów i lesbijek świętuje swój start. W Willi Inaczej, jak został nazwany pomysł, może już w grudniu przyszłego roku zamieszkać około 50 osób, w przygotowanych dla nich 35 mieszkaniach. Dużą cześć z nich mają stanowić seniorzy.
Od nowego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przestanie pokrywać koszty funkcjonowania szpitalnych oddziałów, w który hospitalizowani są przewlekle chorzy – informuje Metro.
Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga na reklamę telewizyjną usług ubezpieczeniowych Commercial Union. Po jej rozpatrzeniu Zespół Orzekający oddalił ją orzekając, że reklama nie narusza norm Kodeksu Etyki Reklamy i nie dyskryminuje osób starszych i niedołężnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Rozpoczyna się kampania „Zysk z dojrzałości”, informacyjno-edukacyjne przedsięwzięcie mające na celu przekonanie pracodawców, że osoby powyżej 50-go roku życia są świetnymi pracownikami.