Po tegorocznej edycji w Toruniu, Poznaniu i Gdańsku czas na Wrocław. Organizatorzy Żywej Biblioteki zapraszają do wrocławskiej Mediateki 11 i 12 czerwca.
Ian McKellen został aktorem po to, aby poznawać innych homoseksualistów. 70-letni gwiazdor, który w 1988 roku publicznie przyznał, że jest gejem, czuł się odizolowany od społeczeństwa, póki nie został aktorem.
Walka z ubóstwem to codzienność dla 20% Polaków. Choć wskaźniki wzrostu gospodarczego wyglądają optymistycznie - zarabiamy więcej, jest łatwiej o pracę, coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, wciąż znaczny jest odsetek ludzi, którzy nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Problem podjęła kampania „Stop ubóstwu".
Podczas trwającego właśnie weekendu w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja „Żywej Biblioteki". Przedsięwzięcie jest współorganizowane z trójmiejskim oddziałem Kampanii Przeciw Homofobii.
Reagując na przykłady dyskryminacji pracowników 50+ sektora publicznego Forum 50+ rozpoczęło projekt "Stworzenie osobom 50+ możliwości godnego dopracowania do emerytury".
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Toruniu. Jego organizatorami są tu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Książnica Kopernikańska. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi. Gdzie „poczytać" można taką Książkę? Zaprasza Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Sunda Croonquist, amerykańska aktorka komediowa, została pozwana do sądu przez matkę swojego męża za... zbyt częste opowiadanie dowcipów o teściowej.
Poseł PiS Jarosław Rusiecki wysłał do ministra sprawiedliwości pismo, w którym dowodzi, że obowiązujące przepisy dyskryminują osoby poruszające się na wózkach. Jego zdaniem za poruszanie się po pijanemu wózkiem inwalidzkim grozi więzienie i utrata prawa jazdy, tak samo jak za jazdę rowerem - informuje serwis tvp.info.
Polskie Radio okazało się być instytucją, w której miała miejsce ageizm. Jak informuje Gazeta Wyborcza, warszawski sąd rejonowy uznał, że Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia, dopuścił się dyskryminacji ze względu na wiek, zwalniając z pracy wicedyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską zabraniają dyskryminacji ze względu na rasę, religię, wiek, niepełnosprawność, płeć i orientację seksualną. Polska, jako kraj członkowski, jest zobowiązana do przestrzegania tego prawa. Jednak zarówno rodzime środowiska walczące z seksizmem, ageizmem, homofobią, etc., jak i Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej uważają, że w Polsce nie wprowadzono odpowiedniego prawa.
Od 1 kwietnia Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego rozpoczyna realizację nowego projektu, którego głównym celem będzie monitoring przestrzegania zasady równego traktowania w ogłoszeniach o pracę.
Lawinowy rozwój technologii informacyjnych niesie za sobą wielkie możliwości – sprzyja przenoszeniu większej aktywności człowieka w cyberprzestrzeń. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby seniorów, którzy często napotykają na bariery utrudniające im korzystanie z nowych technologii. Okazją do dyskusji na ten temat będzie II Seminarium „Senior w Sieci, czyli przełamywane barier w e-integracji osób powyżej 50. roku życia”, które odbędzie się 24 kwietnia 2009 roku w Warszawie.
Życie z osobą starszą pod jednym dachem wzmaga zdenerwowanie u ludzi młodszych i utrwala uprzedzenia dotyczące starszego wieku, podczas gdy praca z seniorami niweluje stereotypy, wynika z badań kanadyjskich naukowców.
Meryl Streep jest przekonana, że w Hollywood dyskryminuje się kobiety ze względu na wiek. Podczas jednej z konferencji prasowych aktorka przyznała, że branża filmowa faworyzuje piękno i młodość.