Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że osoby starsze i niepracujące w zwykłych godzinach "biurowych" od 9:00 do 17:00, są bardziej narażone na prawdopodobieństwo poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.
W 1950 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło dzień 10 grudnia Dniem Praw Człowieka (rezolucja 423 (V)) i wezwało wszystkie państwa i zainteresowane strony do uczestnictwa w jego obchodach. Dzień jest obchodzony w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.
14 listopada jest w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Seniora. Święto stanowi rodzimy odpowiednik Międzynarodowego Dnia Osób Starszych obchodzonego na świecie z reguły 1 października.
Osoby starsze plasują się dopiero na czwartym miejscu, jeśli chodzi o dostęp do wybranych świadczeń usług medycznych, natomiast co 20 osoba spotkała się z sytuacją, że jej, bądź jej krewnemu odmówiono leczenia ze względu na wiek - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Problemy polskich seniorów nie mogą pozostać niezauważone, dlatego pod patronatem Ministerstwa Zdrowia ruszyła Kampania „Rozmowy o czasie", mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych chorych na nowotwory układu krwiotwórczego.
Jakkolwiek zmienia się nastawienie do pracy i postuluje się dłuższą aktywność zawodową zarówno ze względu na potrzeby ekonomiczne, jak i korzyści dla samych pracowników, młodsze osoby wydają się być niezadowolone z funkcjonowania osób starszych na rynku pracy.
Stygmatyzowanie osób otyłych jest powszechne. Traktuje się je inaczej w restauracjach, miejscach pracy, etc., ciągle też są narażone na niewybredne uwagi na temat swojego wyglądu. Jedni są na to bardziej uodpornieni, inni wolą się izolować niż mieć okazję usłyszeć nieprzyjemne komentarze pod swoim adresem. Inwektywy i dyskryminujące traktowanie ludzi mających nadwagę nie tylko wpływa na ich psychiczne samopoczucie i wzmaga chęć alienacji, ale i negatywnie oddziałuje na zdrowie fizyczne, wynika z badań przeprowadzonych na Purdue University w USA.
Richard Chamberlain poradził aktorom, aby nie ujawniali publicznie swojego homoseksualizmu.
Wedle wyników nowych badań osoby poszukujące azylu, młodzi uchodźcy oraz nielegalni imigranci są narażeni na większe ryzyko bycia prześladowanym na tle płci lub wykorzystanym seksualnie w centrach przyjęć i miejscach pobytu dla uchodźców.
Miriam O'Reilly, prezenterka BBC, została poinformowana przez swoich pracodawców, że powinna „zrobić coś ze swoimi zmarszczkami". Nie zastosowała się do zleceń i dziś jest bez pracy...
Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu.
Po tegorocznej edycji w Toruniu, Poznaniu i Gdańsku czas na Wrocław. Organizatorzy Żywej Biblioteki zapraszają do wrocławskiej Mediateki 11 i 12 czerwca.
Ian McKellen został aktorem po to, aby poznawać innych homoseksualistów. 70-letni gwiazdor, który w 1988 roku publicznie przyznał, że jest gejem, czuł się odizolowany od społeczeństwa, póki nie został aktorem.
Walka z ubóstwem to codzienność dla 20% Polaków. Choć wskaźniki wzrostu gospodarczego wyglądają optymistycznie - zarabiamy więcej, jest łatwiej o pracę, coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, wciąż znaczny jest odsetek ludzi, którzy nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Problem podjęła kampania „Stop ubóstwu".
Podczas trwającego właśnie weekendu w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja „Żywej Biblioteki". Przedsięwzięcie jest współorganizowane z trójmiejskim oddziałem Kampanii Przeciw Homofobii.
Reagując na przykłady dyskryminacji pracowników 50+ sektora publicznego Forum 50+ rozpoczęło projekt "Stworzenie osobom 50+ możliwości godnego dopracowania do emerytury".