Kadra domu spokojnej starości doskonale wie, jak trudna jest jej profesja, gdy jednak dodatkowo musi znosić rasistowskie uwagi, zajęcie to staje się wręcz nieznośne. Okazuje się, że wielu pracowników niemieckich domów opieki jest narażonych na obelgi ze strony podopiecznych.
Zakaz dyskryminacji w polskim prawie wynika przede wszystkim z Konstytucji RP i zakazuje dyskryminacji w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym „z jakiejkolwiek przyczyny” Można stwierdzić, że ze zjawiskiem dyskryminacji bezpośredniej ze względu na wiek w miejscu pracy mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie, niż jego młodsi koledzy.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, choroby uznanej przez środowisko medyczne za jedno z najniebezpieczniejszych schorzeń cywilizacyjnych.
Rządy na całym świecie muszą opracować metodę poradzenia sobie ze starzeniem się społeczeństw, informuje najnowszy raport ONZ.
Ponad 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 50 lat - jeden na 10 - żyło w biedzie w zeszłym roku, wynika z nowych danych spisowych Census Bureau.
„Życie każdego Afgańczyka naznaczone jest śmiercią, utratą najbliższych i niewyobrażalnym bólem.” Poznajcie zielonooką i ciemnowłosą Mariam, urodzoną w Heracie, w 1959 roku jako nieślubne dziecko służącej Nany i jednego z najbogatszych ludzi w mieście Dżalila. Miał on trzy żony i dziewięcioro prawowitych dzieci w mieście, kochanka z dzieckiem mieszkały w nędznej chacie poza nim.
51 procent Polaków uważa, że w okresie panowania trudnej sytuacji na rynku pracy to osoby młode powinny mieć pierwszeństwo w dostępie do zatrudnienia przed osobami starszymi - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia, realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.
Kobiety z nadwagą mogą nigdy nie uciec od bolesnego piętna otyłości - nawet po zrzuceniu nadmiaru kilogramów, wynika z nowych badań. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu Hawajskiego w Mânoa, Uniwersytetu w Manchesterze i Uniwersytetu Monash, sprawdzono czy uprzedzenia wobec otyłych kobiet utrzymywały się nawet po tym jak panie znacznie straciły na wadze i stały się szczupłe.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Krakowie. Jego organizatorzy, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają Czytelników do korzystania z nietypowego Księgozbioru 26 maja.
Ósmego marca na całym świecie kobiety w różnym wieku, o rożnym wykształceniu, wszystkich ras, narodowości i zawodów obchodziły 101. Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomimo postępów, jakie dokonały się w ciągu minionych lat, kobiety wciąż zmagają się na co dzień z niezliczonymi trudnościami. Jest to marsz przeciwko nierówności - walka, której nie można ignorować.
Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że osoby starsze i niepracujące w zwykłych godzinach "biurowych" od 9:00 do 17:00, są bardziej narażone na prawdopodobieństwo poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.
W 1950 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło dzień 10 grudnia Dniem Praw Człowieka (rezolucja 423 (V)) i wezwało wszystkie państwa i zainteresowane strony do uczestnictwa w jego obchodach. Dzień jest obchodzony w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.
14 listopada jest w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Seniora. Święto stanowi rodzimy odpowiednik Międzynarodowego Dnia Osób Starszych obchodzonego na świecie z reguły 1 października.
Osoby starsze plasują się dopiero na czwartym miejscu, jeśli chodzi o dostęp do wybranych świadczeń usług medycznych, natomiast co 20 osoba spotkała się z sytuacją, że jej, bądź jej krewnemu odmówiono leczenia ze względu na wiek - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Problemy polskich seniorów nie mogą pozostać niezauważone, dlatego pod patronatem Ministerstwa Zdrowia ruszyła Kampania „Rozmowy o czasie", mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych chorych na nowotwory układu krwiotwórczego.
Jakkolwiek zmienia się nastawienie do pracy i postuluje się dłuższą aktywność zawodową zarówno ze względu na potrzeby ekonomiczne, jak i korzyści dla samych pracowników, młodsze osoby wydają się być niezadowolone z funkcjonowania osób starszych na rynku pracy.