Niechęć do osób otyłych jest dość powszechna i silna - wręcz odczłowieczająca tych, którzy mają problem z wagą, wynika z nowego brytyjskiego raportu.
Kobiety z trudem weszły do świata nauki. Mimo, że pokonywały stereotypowe wyobrażenia o swoich możliwościach intelektualnych, rzadziej i mniej chętnie doceniano ich osiągnięcia. To "efekt Matyldy", czyli pomijanie udziału kobiet naukowców w pracy badawczo-naukowej i przypisywanie ich osiągnięć mężczyznom-badaczom.
Praca z niekompetentnym czy zastraszającym szefem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, więc atmosfera w niej panująca znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie: i fizyczne, i psychiczne.
Nieustająca emigracja Polaków, a przez to zwiększający się popyt na zagranicznych pracowników wśród przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce przekładają się na większą otwartość na tzw. „imigrantów zarobkowych”. Nie tylko uzupełniają luki na polskim rynku pracy, ale także uświadamiają Polakom liczne braki legislacyjne systemu prawnego oraz braki świadomości prawnej w zakresie prawa pracy, co jest często przyczyną stosowania dyskryminacji i mobbingu w środowisku pracy.
1 października po raz dwudziesty siódmy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tegoroczny temat "Wkraczanie w przyszłość: zwracanie uwagi na talenty, wkład i uczestnictwo osób starszych w społeczeństwie" dotyczy wkładu, jaki seniorzy mogą mieć w życie i rozwój społeczeństw.
Wszystkim pacjentom należy się równy dostęp do leczenia. To zjawisko określa się jako medycynę równych szans. Czy w Polsce dostęp do medycyny jest na wyrównanym poziomie we wszystkich grupach wiekowych?
Jak tak naprawdę wygląda praca detektywa w Los Angeles? Dlaczego tak wielu czarnoskórych mężczyzn ginie z rąk swoich sąsiadów? W jaki sposób przebiegają procesy w amerykańskich sądach?
Międzynarodowy Dzień Kobiet, niegdyś obchodzony hucznie, dziś ogranicza się raczej do symbolicznego kwiatka i standardowych życzeń. Same kobiety natomiast wykorzystują święto do przypomnienia o swoich prawach.
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.
Człowiek starszy nie ma wyboru, musi się godzić ze wszystkim – mówi 90-letnia pani Krystyna. Nie może tak być – alarmuje Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”” i zachęca do zaangażowania się w akcję Godność się nie starzeje!
Media obiega od kilku dni projekt nowelizacj ustaw o pieczy zastępczej i o pomocy społecznej, której konsekwencją będzie to, że placówki dla dzieci nie będą mogły być lokalizowane w pobliżu domów pomocy społecznej. Z wielu miejsc słychać oburzenie, jednakże uzasadnienie projektu nowelizacji (bo o nie chodzi a nie o sama ustawę) doskonale wpisuje się w filozofię świata dla młodych pięknych i bogatych...
Dziś przypada Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Święto to po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych oraz WHO Światowej Organizacji Zdrowia. Organizatorzy akcji pragną, przez obchodzenie specjalnego dnia poświęconego osobom starszym i ich prawom, zwrócić uwagę seniorów, ich warunki życia i takie zjawiska jak ageizm czy przemoc wobec osób starszych.
Chociaż hejt przybiera wiele form, zawsze jest tak samo toksyczny. Dotyka nie tylko osób publicznych – coraz częściej jego ofiarą padają także osoby młode i "świeże" w sieci - bardzo podatne na agresywne komentarze. Ruszyła kolejna odsłona akcji #WezNieHejtuj przeciwdziałającej agresji słownej w Internecie.
Słynne hollywoodzkie gwiazdy postanowiły otworzyć własną firmę-organizację producencką, która będzie pomagała kobietom w realizacji filmów.
Co piata firma nie zatrudnia osób w wieku 50+, a jedynie 12 proc. pracodawców planuje w 2016 roku zwiększyć liczbę obecnych pracowników będących w tej grupie wiekowej. Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność czy zaangażowanie w realizację powierzonych zadań – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Work Service. Zdaniem ekspertów ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy, polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.