Pracodawcy w Zjednocznym Królestwie nie wykazują najmniejszej gotowości do respektowania praw pracowniczych związanych z wiekiem. Jak podaje organizacja ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) mająca na celu polepszenie sytuacji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, blisko 80 procent firm nie jest gotowych do przyjęcia praw zapobiegających dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że mężczyzna który zmienił płeć, ma prawo do wcześniejszej emerytury. Odmowa przyznania świadczenia byłaby dyskryminacją ze względu na płeć.
Osoby starsze często traktowane są jako "niepożądany klient" - spotykają się z barierami w dostępie do niektórych usług - przede wszystkim finansowych i ubezpieczeniowych (pożyczki, kredyty, zakupy na raty). Wiele banków stosuje niejawne procedury wyznaczające granice wieku w dostępie do kredytów czy kart kredytowych. W przypadku ubezpieczeń (zdrowotnych, na życie, samochód, podróże) wprowadzane są wyższe stawki dla seniorów lub w skrajnych przypadkach odmawia się im ubezpieczenia.
Pewna Brytyjka na własnej skórze poznała absurdalność niektórych posunięć majacych zapobiec przestępczości w lokalach publicznych. 82 letnia Betty Willbraham została zmuszona do zdjęcia z głowy kapelusza podczas pobytu w pubie. Według obsługi pubu pozostanie w nim mogło zagrażać bezpieczeństwu innych gości oraz personelu.