W Australii powstaje nowy projekt bazy danych umiejętności, który ma pomóc osobom w wieku powyżej 50 lat w znalezieniu odpowiedniego zajęcia.
Ponad połowa przedstawicieli sektora publicznego w Norwegii nie zatrudniłaby osób powyżej 55 roku życia - wynika z przeprowadzonych niedawno badań.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” od dwóch miesięcy realizuje projekt, finansowany przez Urząd Miasta Warszawy z zakresu: „Pomocy psychologiczno – terapeutycznej oraz wsparcia dla osób starszych doznających przemocy w rodzinie oraz zagrożonych przemocą ze strony opiekunów” na terenie miasta Warszawy.
Już coraz mniej czasu zostało sektorowi telekomunikacji i IT w Wielkiej Brytanii na zapoznanie się z mającymi zacząć obowiązywać od 1 października przepisami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na wiek. Jak wynika z raportu Age Partnership Group (APG), większość firm owego sektora nie jest przekonana co do korzyści płynących z nowych uregulowań prawnych.
Polskie społeczeństwo starzeje się, nieustannie przybywa ludzi w wieku emerytalnym. Już dzisiaj ok. 12 proc. Polaków stanowią osoby po 65 roku życia. Według prognoz, w 2020 r. seniorem będzie już co piąty Polak. Tymczasem życie osób starszych w Polsce jest bardzo trudne - informuje „Trybuna”.
Powojenne pokolenie Brytyjczyków z wyżu demograficznego („baby-boomers”) dąży do wydłużenia wieku emerytalnego. Jak wykazują badania przeprowadzone przez nowopowstałą organizację seniorską Heyday, ponad połowa spośród osób urodzonych w latach 1946-1965, które dobiegają do emerytury, chce pracować po ukończeniu 65 roku życia. 10 proc. przyznaje, że najchętniej w ogóle nie odchodziłoby z pracy. Z drugiej jednak strony, 64 proc. ankietowanych wyraża obawy o możliwość znalezienia nowej posady w sytuacji, gdy od przekroczenia właściwej granicy wieku dzieli ich niespełna 10 lat.
Szefowie zwiazków zawodowych w Irlandii podkreślają, że z powodu kryzysu służby zdrowia najbardziej cierpią ludzie starsi. Kryzys opieki medycznej jest głównym przedmiotem zainteresowania ludzi należących do związku i ich rodzin, ale przede wszystkim dotyka on najstarszych, emerytowanych członków.
Środowisko ludzi w podeszłym wieku, emerytów i rencistów jest zawiedzione sytuacją polskiej służby zdrowia oraz postawą ekip rządzących. Jak wynika z listu protestacyjnego przesłanego do "Trybuny", seniorzy żądają od PIS-u spełnienia przedwyborczych obietnic o darmowym i powszechnym dostępie do służby zdrowia.
Starzenie się globalnej populacji jest jednym z największych wyzwań przed jakim obecnie stoi świat. Jest to jednocześnie potencjalna okazja, gdyż starsi ludzie są źródłem wiedzy i mają niezwykle istotny wpływ na życie i rozwój społeczeństw całego świata.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest głęboko zakorzeniona i rozpowszechniona w amerykańskim społeczeństwie - wynika z raportu wydanego przez International Longevity Center-USA. Grupa badaczy z wielu dziedzin pod kierownictwem Roberta N. Butlera, prezesa ILC-USA, przeanalizowała różnorodne aspekty dyskryminacji ze względu na wiek. Wzięto m.in. pod uwagę dyskryminację w miejscu pracy, negatywne odnoszenie się do starszych osób, jak też negatywny wpływ mediów i wolnego rynku.
Pracodawcy w Zjednocznym Królestwie nie wykazują najmniejszej gotowości do respektowania praw pracowniczych związanych z wiekiem. Jak podaje organizacja ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) mająca na celu polepszenie sytuacji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, blisko 80 procent firm nie jest gotowych do przyjęcia praw zapobiegających dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że mężczyzna który zmienił płeć, ma prawo do wcześniejszej emerytury. Odmowa przyznania świadczenia byłaby dyskryminacją ze względu na płeć.
Osoby starsze często traktowane są jako "niepożądany klient" - spotykają się z barierami w dostępie do niektórych usług - przede wszystkim finansowych i ubezpieczeniowych (pożyczki, kredyty, zakupy na raty). Wiele banków stosuje niejawne procedury wyznaczające granice wieku w dostępie do kredytów czy kart kredytowych. W przypadku ubezpieczeń (zdrowotnych, na życie, samochód, podróże) wprowadzane są wyższe stawki dla seniorów lub w skrajnych przypadkach odmawia się im ubezpieczenia.
Pewna Brytyjka na własnej skórze poznała absurdalność niektórych posunięć majacych zapobiec przestępczości w lokalach publicznych. 82 letnia Betty Willbraham została zmuszona do zdjęcia z głowy kapelusza podczas pobytu w pubie. Według obsługi pubu pozostanie w nim mogło zagrażać bezpieczeństwu innych gości oraz personelu.