Australia doświadcza braku wykwalifikowanej siły roboczej a w tym samym czasie obecni pracownicy zaczynają się starzeć. Do połowy wieku ponad 25 procent populacji przekroczy 65 lat. To właśnie jest jednym z powodów, dla których rząd australijski wprowadził ustawę przeciwko dyskryminacji wiekowej.
Monster.com przeprowadził ankietę, z której wynika, że Norwegowie wiodą prym wśród narodów europejskich jako nacja najmniej dyskryminująca pracowników ze względu na wiek. Niemcy natomiast mają najwyższy odsetek jeśli chodzi o ageizm w stosunku kandydatów na pracowników.
Wiele osób uważa, że firmy nie są chętne, aby zatrudniać starszych pracowników.Ankieta przeprowadzona przez ‘Help The Aged’ wśród 1000 dorosłych wykazała szeroko utarte przekonanie, że zakłady pracy są dotknięte zjawiskiem dyskryminacji pracowników seniorów. Jedna czwarta osób w wieku 55-64 lata nie wierzyła, że będą wciąż kontynuować pracę po 65 roku życia.
Dyskryminacja ze względu na wiek nie będzie możliwa w przemyśle IT ze względu choćby na coraz większe braki kadrowe w tej dziedzinie. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać niedostatek profesjonalistów.
Tysiące hinduskich wdów prowadzi żałosne życie w schroniskach dla pielgrzymów (dharmashala) i na ulicach miasta Vrindavan zarabiając drobne sumy dzięki śpiewaniu jednej z form wedamantry, powtarzanych wedyjskich formuł mantrycznych.
Organizacja AARP rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu na amerykańskiego pracodawcę przyjaznego pracownikom po 50-tce. Najlepsze dla seniorów miejsce pracy wybrano spośród 122 pracodawców. Okazała się nim firma Mercy Health System, w której 26 procent pracowników to osoby które ukończyły już 50 lat. Wśród najlepiej ocenianych firm najwięcej jest przedstawicieli branż związanych ze zdrowiem i opieką.
"Głos osób starszych. Siła przyszłości!" to nowa publikacja Forum 50+. Na 109 stronach zamieszczono 15 tekstów zgrupowanych w trzech blokach - raporty, opracowania badań, prace członków Forum 50+.
Pomimo lepszych warunków życia i sprawniejszej opieki medycznej, pewne grupy społeczne – głównie przedstawiciele mniejszości etnicznych oraz osoby ubogie i seniorzy – są wciąż narażone na poważne choroby z powodu wadliwej służby zdrowia. Takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez trzy europejskie organizacje charytatywne.
W Wielkiej Brytanii dyskryminacja ze względu na wiek będzie karana. Nielegalnym stanie się pomijanie starszych ludzi podczas rekrutacji do pracy i awansowaniu oraz nieuzasadnione wysyłanie pracowników na emeryturę przed 65 rokiem życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października bieżącego roku.
Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii dyskryminacji ze względu na wiek częściej doświadczają osoby młode niż seniorzy. Jedna na siedem pytanych młodych osób odpowiedziała, że wiek był dla niej przeszkodą w otrzymaniu pracy czy awansie. Na to samo skarżył się tylko co dziesiąty respondent w wieku powyżej 45 lat.
W Australii powstaje nowy projekt bazy danych umiejętności, który ma pomóc osobom w wieku powyżej 50 lat w znalezieniu odpowiedniego zajęcia.
Ponad połowa przedstawicieli sektora publicznego w Norwegii nie zatrudniłaby osób powyżej 55 roku życia - wynika z przeprowadzonych niedawno badań.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” od dwóch miesięcy realizuje projekt, finansowany przez Urząd Miasta Warszawy z zakresu: „Pomocy psychologiczno – terapeutycznej oraz wsparcia dla osób starszych doznających przemocy w rodzinie oraz zagrożonych przemocą ze strony opiekunów” na terenie miasta Warszawy.
Już coraz mniej czasu zostało sektorowi telekomunikacji i IT w Wielkiej Brytanii na zapoznanie się z mającymi zacząć obowiązywać od 1 października przepisami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na wiek. Jak wynika z raportu Age Partnership Group (APG), większość firm owego sektora nie jest przekonana co do korzyści płynących z nowych uregulowań prawnych.
Polskie społeczeństwo starzeje się, nieustannie przybywa ludzi w wieku emerytalnym. Już dzisiaj ok. 12 proc. Polaków stanowią osoby po 65 roku życia. Według prognoz, w 2020 r. seniorem będzie już co piąty Polak. Tymczasem życie osób starszych w Polsce jest bardzo trudne - informuje „Trybuna”.