Maria Szabłowska, która po 33 latach pracy w Polskim Radiu została zwolniona, gdyż zdaniem zwierzchników nie jest w stanie sprostać nowym zadaniom i obsłudze nowoczesnych urządzeń, dochodzi swoich praw w sądzie.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
W ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.
Brytyjski rząd został oskarżony o „szokującą hipokryzję” w kwestii ageizmu, po tym, jak ogłoszono, że tysiące urzędników państwowych będzie zmuszonych do porzucenia pracy wbrew ich woli. Przedstawiciele organizacji Age Concern stwierdzili, że ministerstwa będą wymagać od pracowników w przepisowym wieku odejścia na emeryturę, podczas gdy firmy były nakłaniane do umożliwienia pracownikom pozostania w pracy tak długo, jak sami zechcą.
Lee Sang-soo, koreański Minister Pracy zapowiedział, że rząd zamierza podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie ageizmowi.
Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów polskiego społeczeństwa, grupę mającą największe trudności ze znalezieniem pracy stanowią osoby po 50- tym roku życia. Jak pokazują statystyki odsetek zatrudnionych pomiędzy 55- tym, a 64 -tym rokiem życia wynosi w Polsce 27,2%. Dla porównania w Hiszpanii zatrudnienie znalazło pond 84% tej samej grupy wiekowej.
Starsi ludzie są regularnie dyskryminowani, mają ograniczany dostęp do usług służby zdrowia i generalnie uznani jako osoby bardziej problematyczne. W związku z tym ruszyła kampania mająca na celu zmianę obecnego stanu rzeczy w Irlandii.
Przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron podczas poniedziałkowego mityngu organizacji dobroczynnej "Age Concern", zarzucił Blairowi prowadzenie polityki dyskryminującej ludzi starszych. Forsowanej przez premiera koncepcji "młodej Brytanii" lider torysów przeciwstawił wizję "dojrzałego kraju, który swoje najlepsze lata ma jeszcze przed sobą".
Najprawdopodobniej niedługo w Wielkiej Brytanii nie będzie można wysyłać kartek urodzinowych znajomym z pracy, szefowie obawiają się, że ten wydawałoby się, miły zwyczaj, stanie się podstawą oskarżeń o dyskryminację ze względu na wiek.
Bezdyskusyjnie należy orzec, że seniorzy muszą stawić czoła większej ilości wyzwań przy poszukiwaniu pracy niż ludzie młodzi. Zaawansowanie w latach może jednak stać się sprzymierzeńcem w efektywnym poruszaniu się na rynku pracy. Oto osiem wskazówek pomocnych w wypromowaniu swojej osoby pomimo średniego, bądź starszego wieku:
Australia doświadcza braku wykwalifikowanej siły roboczej a w tym samym czasie obecni pracownicy zaczynają się starzeć. Do połowy wieku ponad 25 procent populacji przekroczy 65 lat. To właśnie jest jednym z powodów, dla których rząd australijski wprowadził ustawę przeciwko dyskryminacji wiekowej.
Monster.com przeprowadził ankietę, z której wynika, że Norwegowie wiodą prym wśród narodów europejskich jako nacja najmniej dyskryminująca pracowników ze względu na wiek. Niemcy natomiast mają najwyższy odsetek jeśli chodzi o ageizm w stosunku kandydatów na pracowników.
Wiele osób uważa, że firmy nie są chętne, aby zatrudniać starszych pracowników.Ankieta przeprowadzona przez ‘Help The Aged’ wśród 1000 dorosłych wykazała szeroko utarte przekonanie, że zakłady pracy są dotknięte zjawiskiem dyskryminacji pracowników seniorów. Jedna czwarta osób w wieku 55-64 lata nie wierzyła, że będą wciąż kontynuować pracę po 65 roku życia.
Dyskryminacja ze względu na wiek nie będzie możliwa w przemyśle IT ze względu choćby na coraz większe braki kadrowe w tej dziedzinie. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać niedostatek profesjonalistów.
Tysiące hinduskich wdów prowadzi żałosne życie w schroniskach dla pielgrzymów (dharmashala) i na ulicach miasta Vrindavan zarabiając drobne sumy dzięki śpiewaniu jednej z form wedamantry, powtarzanych wedyjskich formuł mantrycznych.