Komisja Etyki Reklamy odrzuciła skargę wniesioną przeciwko funduszowi ING Nationale – Nederlanden, któremu zarzucano, że w spocie reklamowym narusza godność osób starszych, poniża obecnych, a zwłaszcza przyszłych emerytów, a także promuje zachowania dzieci pozbawione szacunku dla osób starszych.
Od 22 października podróżni na polskich dworcach kolejowych mogą oglądać niezwykłą wystawę przygotowywaną przez Departament ds. Kobiet Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS. Będzie to ekspozycja portretów osób, które doświadczyły w naszym kraju przejawów dyskryminacji, przygotowywana w ramach realizacji projektu Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich 2007.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo umożliwiające kobietom przejście na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyznom dyskryminuje panów. Ustawa musi być zmieniona.
W dniach 19 – 20 listopada w Warszawie odbędzie się organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka seminarium na temat roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w Polsce w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, wiek, niepełnosprawność, religię lub wyznanie, orientację seksualną.
Czterdziestoczteroletnia gwiazda mówi otwarcie o starzeniu się i przyznaje, że w jej wieku ciężko doczekać się dobrej roli. Demi Moore żałuje, że Hollywood ma obsesję na punkcie młodych i właśnie dlatego nie ma zbyt wielu dobrych ról dla dojrzałych kobiet, jak ona. Czuje się również urażona faktem, że role dla kobiet starszych to zazwyczaj role matek lub żon.
Amerykańscy seniorzy czują się dyskryminowani ze względu na wiek, pond 60 procent z nich uważa, że rząd nie wystarczająco dba o ich interesy.
25 kwietnia 2007 roku przed Parlamentem w Strasburgu stanęła trzydziestotonowa ciężarówka, stanowi ona ruchomą wystawę na temat dyskryminacji opartej na rasie, płci, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej. W ciągu siedmiu miesięcy samochód przejedzie przez 21 krajów, pokona trasę o długości ponad 18 000 kilometrów.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
Komisja Europejska zamierza przedsięwziąć kroki mające na celu walkę z dyskryminacją płacową kobiet, które w krajach Unii Europejskich zarabiają przeciętnie 15% mniej niż mężczyźni. Według statystyk, najbardziej poszkodowane są panie po pięćdziesiątym roku życia. Komisja ostrzega przed łamaniem prawa, za które grozi surowymi karami. Jeśli zaistnieje taka konieczność, w przyszłym roku przedstawione zostaną nowe propozycje legislacyjne.
Najbardziej dyskryminowanymi grupami społecznymi na rynku pracy są osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni - wynika z ankiety portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Ankieta została przeprowadzona w ramach II edycji akcji "Pracodawcy dla aktywizacji", mającej zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Maria Szabłowska, która po 33 latach pracy w Polskim Radiu została zwolniona, gdyż zdaniem zwierzchników nie jest w stanie sprostać nowym zadaniom i obsłudze nowoczesnych urządzeń, dochodzi swoich praw w sądzie.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
W ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.
Brytyjski rząd został oskarżony o „szokującą hipokryzję” w kwestii ageizmu, po tym, jak ogłoszono, że tysiące urzędników państwowych będzie zmuszonych do porzucenia pracy wbrew ich woli. Przedstawiciele organizacji Age Concern stwierdzili, że ministerstwa będą wymagać od pracowników w przepisowym wieku odejścia na emeryturę, podczas gdy firmy były nakłaniane do umożliwienia pracownikom pozostania w pracy tak długo, jak sami zechcą.
Lee Sang-soo, koreański Minister Pracy zapowiedział, że rząd zamierza podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie ageizmowi.