Niemiecki projekt wielopokoleniowego domu dla gejów i lesbijek świętuje swój start. W Willi Inaczej, jak został nazwany pomysł, może już w grudniu przyszłego roku zamieszkać około 50 osób, w przygotowanych dla nich 35 mieszkaniach. Dużą cześć z nich mają stanowić seniorzy.
Od nowego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przestanie pokrywać koszty funkcjonowania szpitalnych oddziałów, w który hospitalizowani są przewlekle chorzy – informuje Metro.
Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga na reklamę telewizyjną usług ubezpieczeniowych Commercial Union. Po jej rozpatrzeniu Zespół Orzekający oddalił ją orzekając, że reklama nie narusza norm Kodeksu Etyki Reklamy i nie dyskryminuje osób starszych i niedołężnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Rozpoczyna się kampania „Zysk z dojrzałości”, informacyjno-edukacyjne przedsięwzięcie mające na celu przekonanie pracodawców, że osoby powyżej 50-go roku życia są świetnymi pracownikami.
Co cztery lata odbywa się wielkie święto sportu – Igrzyska olimpijskie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że każdorazowo zaraz po tych zawodach odbywają się niemniej ekscytujące Igrzyska paraolimpijskie. Paul McCartney wsparł kampanię społeczną mającą na celu popularyzację Paraolimpiady oraz zachęcenie wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia.
{gencode}{/gencode}Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
Fundacja "Fundusz Współpracy" realizuje kampanię, której celem jest przekazanie szerokiej opinii publicznej informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie kształcenia przez całe życie, wypracowanych w ramach czteroletniej realizacji Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2006 roku na reprezentatywnej grupie 26 822 przedstawicieli ówczesnych 25 państw członkowskich UE oraz Bułgarii i Rumunii, w Europie dyskryminacja ze względu wiek jest zjawiskiem częstym. Takiego zdania jest ok. 46% badanych, głównie pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii. Spośród obywateli tzw. starych państw członkowskich opinię taką ma ok. 30% badanych.
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Komisja Etyki Reklamy odrzuciła skargę wniesioną przeciwko funduszowi ING Nationale – Nederlanden, któremu zarzucano, że w spocie reklamowym narusza godność osób starszych, poniża obecnych, a zwłaszcza przyszłych emerytów, a także promuje zachowania dzieci pozbawione szacunku dla osób starszych.
Od 22 października podróżni na polskich dworcach kolejowych mogą oglądać niezwykłą wystawę przygotowywaną przez Departament ds. Kobiet Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS. Będzie to ekspozycja portretów osób, które doświadczyły w naszym kraju przejawów dyskryminacji, przygotowywana w ramach realizacji projektu Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich 2007.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo umożliwiające kobietom przejście na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyznom dyskryminuje panów. Ustawa musi być zmieniona.
W dniach 19 – 20 listopada w Warszawie odbędzie się organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka seminarium na temat roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w Polsce w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, wiek, niepełnosprawność, religię lub wyznanie, orientację seksualną.
Czterdziestoczteroletnia gwiazda mówi otwarcie o starzeniu się i przyznaje, że w jej wieku ciężko doczekać się dobrej roli. Demi Moore żałuje, że Hollywood ma obsesję na punkcie młodych i właśnie dlatego nie ma zbyt wielu dobrych ról dla dojrzałych kobiet, jak ona. Czuje się również urażona faktem, że role dla kobiet starszych to zazwyczaj role matek lub żon.