Dziś przypada Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Święto to po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych oraz WHO Światowej Organizacji Zdrowia. Organizatorzy akcji pragną, przez obchodzenie specjalnego dnia poświęconego osobom starszym i ich prawom, zwrócić uwagę seniorów, ich warunki życia i takie zjawiska jak ageizm czy przemoc wobec osób starszych.
W Nowym Jorku w wieku 83 lat zmarł doktor Robert Butler, twórca terminu „ageizm" (ang. „ageism"), który oznacza dyskryminację ze względu na wiek.
Sigourney Weaver nie zgadza się z opinią, że w Hollywood brakuje ról dla aktorek w dojrzałym wieku. 60-letnia gwiazda zapewnia, że nie brakuje jej pracy, a wiek wcale nie stanowi przeszkody w karierze.
Polskie społeczeństwo starzeje się, nieustannie przybywa ludzi w wieku emerytalnym. Już dzisiaj ok. 12 proc. Polaków stanowią osoby po 65 roku życia. Według prognoz, w 2020 r. seniorem będzie już co piąty Polak. Tymczasem życie osób starszych w Polsce jest bardzo trudne - informuje „Trybuna”.
Z inicjatywy organizacji zajmującej się walką ze znęcaniem się nad osobami starszymi, obchodzimy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day) – poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Na całym świecie problem, któremu poświęcono dzisiejszy dzień, nadal pozostaje nierozpoznany lub lekceważony, a jest przecież tak skomplikowany i wielopłaszczyznowy.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest głęboko zakorzeniona i rozpowszechniona w amerykańskim społeczeństwie - wynika z raportu wydanego przez International Longevity Center-USA. Grupa badaczy z wielu dziedzin pod kierownictwem Roberta N. Butlera, prezesa ILC-USA, przeanalizowała różnorodne aspekty dyskryminacji ze względu na wiek. Wzięto m.in. pod uwagę dyskryminację w miejscu pracy, negatywne odnoszenie się do starszych osób, jak też negatywny wpływ mediów i wolnego rynku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca