Panie, które spotkały się z dyskryminacją ze względu na płeć, częściej doświadczały osłabienia dobrostanu w miarę upływu czasu.
Napiętnowanie osób z nadwagą staje się normą kulturową na całym świecie, nawet w miejscach, gdzie tradycyjnie ceniono większe ciała.
Trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie czuła wstydu.
Pokojowa Nagroda Nobla za rok 2023 została przyznana Narges Mohammadi za walkę z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich ludzi, czytamy w oświadczeniu Komitetu Noblowskiego. Jej odważne działanie skutkowało ogromnymi kosztami osobistymi. W sumie aresztowano ją 13 razy, pięć razy ją skazano - łącznie na 31 lat więzienia i 154 baty. Obecnie pani Mohammadi przebywa w więzieniu.
Osoby, które wiedzą, że zmagają się z nadwagą lub otyłością, częściej przybierają na wadze niż ci, które nie są świadomi, że mogą ważyć ponad normę.
Zdarza się, że starsi pracownicy mogą przedwcześnie opuszczać rynek pracy ze względu na negatywne stereotypy dotyczące seniorskiego wieku.
Ageizm prezentowany wobec samych siebie jest bardzo powszechny, a prowadzi do słabszego zdrowia, a nawet skraca życie.
Globalnie sprawdzono, w jaki sposób równość płci może mieć związek ze średnią długością życia. Okazało się, że równość przekłada się na to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni żyją dłużej.
Jak wynika z ogólnoświatowej analizy przeprowadzonej na McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia, ponad jedna na cztery kobiety (27 procent) przed 50-tym rokiem życia doświadcza przemocy ze strony życiowego partnera.
Niemal wszyscy starsi doświadczają jakiejś formy ageizmu w swoim codziennym życiu - czy to oglądając wiadomości i obrazy związane z ageizmem w telewizji lub Internecie, czy spotykając się ludźmi, którzy wykazują negatywne stereotypowe nastawienie wobec seniorów.
Dowcipy o starszych ludziach mogą się wydawać zabawne, ale w świecie, w którym populacja w wieku powyżej 60 lat rośnie szybciej niż wszystkie młodsze grupy wiekowe, ageizm nie powinien dawać powodów do uśmiechu, mówią uczeni z University of Alberta.
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.
Jeśli uważasz, że jesteś w stanie pozostać zdrową, aktywną osobą na starość, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że tak właśnie będzie - obiecują uczeni z Oregon State University. Sposób myślenia o tym, jacy będziemy w podeszłym wieku, pozwala przewidzieć, jak dokładnie będziemy się wówczas mieli
Choć ludzie bywają zaniepokojeni wpływem systemów informatycznych na codzienne życie, równocześnie mogą być bardziej skłonni ufać programowi komputerowemu niż innym ludziom, szczególnie jeśli rzecz dotyczy jakiegoś trudnego zadania, mówią uczeni z University of Georgia.
Badania przeprowadzone przez psychologów pokazały, że młodzi ludzie rzadziej dyskryminują innych ze względu na wiek, gdy zawierają przyjaźnie ze starszymi.