Zespoły bólowe kręgosłupa spowodowane są najczęściej siedzącym trybem życia. Miękkie fotele, brak aktywności ruchowej doprowadzają do uszkodzenia aparatu stabilizującego kręgosłup, zniesienia fizjologicznych krzywizn, przepukliny, a następnie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Warto więc już dziś dowiedzieć się wiedzieć, jak zapobiec tak niepożądanym dolegliwościom.
Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie choroby krążka międzykręgowego. W potocznym użyciu nazywa się ją również przepukliną lub wypukliną jądra miażdżystego (lub bardziej ogólnie kręgosłupa). Każdy pacjent może mieć inny kształt, rodzaj i zlokalizowanie tej wypukliny, która może (lecz nie musi) uciskać i drażnić korzeń rdzeniowy, rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego. W ostrej fazie choroby ucisk ten powoduje ból o różnym nasileniu, drętwienie, mrowienie w kończynach, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej, a nawet niedowład kończyn.
84 procent Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa. Zaledwie połowa podejmuje leczenie. To błąd – alarmują specjaliści – gdyż niepodjęcie leczenia na czas prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji, nawet do niedowładu.
Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku.
Bóle pleców, głowy i ramion, dyskopatia, zespół cieśni kanału nadgarstka, kłopoty z krążeniem i żylaki – to wcale nie przypadkowa lista dolegliwości. Właśnie na tego rodzaju problemy zdrowotne narażasz się, jeśli dzień w dzień spędzasz wiele godzin siedząc za biurkiem. Sprawdź, co dokładnie ci grozi i jak możesz ustrzec się przed najpowszechniejszymi schorzeniami.
Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu - to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu, a nawet stres mogą być przyczynami powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, powodujących dolegliwości bólowe, osłabienia kończyn, zaburzenia oddawania moczu czy nawet funkcji seksualnych. W zdecydowanej większości przypadków zamiana stylu życia, redukcja wagi, fizykoterapia pozwalają odzyskać zdrowie, jednak u części pacjentów, ze względu na stopień zaawansowania lub wielkość zmian zwyrodnieniowych, jedyną szansą na ratunek może być leczenie operacyjne. Z pomocą przychodzi nam medycyna XXI wieku oferująca bezinwazyjne zabiegi endoskopowe.
Dyskopatia to zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego. Termin ten bywa jednak nadużywany i zdarza się, że uchodzi za bardziej naukowe określenie bólu krzyża. Co powinniśmy wiedzieć na temat dyskopatii? W jakich sytuacjach trzeba bezwzględnie skontaktować się z lekarzem podpowiada Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.
Aż 80 procent Polaków przyznaje, że dokuczają im różnego rodzaju bóle kręgosłupa. W ogromnym stopniu odpowiada za ten stan nasz tryb życia. Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej – główne przyczyny występowania bólu - nie pomagają naszym kręgosłupom. Jak ulżyć bolącym plecom i zapobiegać pojawieniu się dokuczliwego problemu?
W wielu przypadkach stanowi początek choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, sama jednak jest dolegliwością uciążliwą i bolesną. Dyskopatia jest bowiem schorzeniem krążka międzykręgowego. W grupie 30-50 lat na różne postaci dyskopatii cierpi nawet co trzecia osoba.
Niemal 40 proc. pacjentów cierpiących na chroniczny ból pleców mogłoby być skutecznie leczonych antybiotykami, uważają duńscy naukowcy.
Schylasz się, żeby podnieść torbę z zakupami albo gwałtownie wstajesz zza biurka. Nagle przeszywa cię silny ból, przez który nie możesz się wyprostować. To może oznaczać, że wypadł ci dysk. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością?
Kręgosłup, podstawowy element układu kostnego, stanowi główną oś i podporę organizmu. Dzięki niemu możemy siedzieć, skakać i z łatwością dowolnie zmieniać pozycję ciała. To właśnie dlatego profilaktyka schorzeń kręgosłupa jest tak istotna.
Siarka występuje w przyrodzie w stanie wolnym i w postaci związanej. Tworzy liczne minerały, występuje także w węglu kamiennym, czy ropie naftowej. Wciąż jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że siarka posiada także doskonałe właściwości lecznicze, przez co jest coraz szerzej wykorzystywana w leczeniu i kosmetyce.
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Schorzenie przejawia się poprzez stopniowe, patologiczne zmiany w obrębie elementów krążka- uszkadzanie pierścienia włóknistego, bądź przemieszczanie jądra miażdżystego. Uszkodzenie pierścienia może doprowadzić do tzw. przepukliny, dalszy rozwój procesu chorobowego może spowodować przerwanie i wydostanie się jądra miażdżystego poza obszar pierścienia.