Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Ten, kto mówi dwoma językami, później doświacza zaburzeń poznawczych.
Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Stara prawda głosi, że na naukę nigdy nie jest za późno. Szczególnie dotyczy to języka obcego - bilingwalność daje dużo korzyści zarówno młodszym, jak i starszym ludziom.
Chcesz wyjść poza utarte myślowe schematy? Naucz się języka obcego. Dzisiaj to niby standard, bez którego nie można liczyć na dobrą pracę, ale rzetelna umiejętność posługiwania się językiem obcym sprzyja też rozwojowi osobistemu.
Kolejni eksperci wskazują, że znajomość języka obcego to skuteczny sposób na zachowanie młodości umysłu. Kanadyjczycy przekonują, że bilingwizm stanowi eliksir poznawczej młodości.
Warto podjąć wysiłek nauki języka obcego. Dzięki temu umysł będzie lepiej pracował przez dłuższy czas.
Pozytywne skutki dwujęzyczności są znaczące bez względu na to czy ludzie uczą się nowych języków jako dzieci, czy jako dorośli.
Seniorzy, którzy od dzieciństwa posługują się dwoma językami od dzieciństwa, potrafią szybciej przejść od jednego zadania do drugiego, wynika z badania opublikowanego w The Journal of Neuroscience.