Drzemka w ciągu dnia to dziś luksus, na który może sobie pozwolić niewielu ludzi. Jeśli jednak znajdzie się chwila na odpoczynek, warto z niej skorzystać - trwająca przynajmniej 45 minut drzemka może pomóc zestresowanym ludziom obniżyć ciśnienie krwi i ochronić ich serca, sugerują najnowsze badania.
Drzemka w środku dnia lub po południu może wydawać się rozleniwiająca, ale uczeni z Uniwersytetu w Surrey przekonują, że może mieć wręcz efekt energetyczny na dalszą część dnia.
Mniej lub więcej niż siedem godzin snu na dobę zwiększa ryzyko chorób serca. Nowe badania wykazały, że potrzebna nam ilość snu w cyklu dobowym wynosi około siedem godzin, wspomniany czas obejmuje również drzemki. Badania wskazują też, że możemy łatwo zwiększyć ryzyko chorób serca, jeśli śpimy dłużej lub krócej niż rekomendowane siedem godzin.
Blisko dwie trzecie osób sędziwych nie ma problemu z bezsennością i wyjątkowo dobrze wypoczywa - około 7,5 godzin na dobę włączając drzemki. Co ciekawe, staruszkowie śpią lepiej niż osoby dojrzałe.
Naukowcy odkryli, że starsi ludzie, którzy mają skłonność do ucinania sobie wielu drzemek, są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu II. Badania, które zostało przeprowadzone w Chinach, wykazały również, że długie spanie powoduje zaburzenia stężenia glukozy.
Ofiaruj swojemu mózgowi trochę odpoczynku, jeżeli chcesz używać go w najlepszy możliwy sposób, wynika z najnowszych badań University of California w Berkeley.
Jesień i zima sprawiają, że czujesz się jak w letargu? Poniżej przedstawiamy proste do wprowadzenia wskazówki ekspertów z sagazone, które pomogą pozbyć się uczucia „przytępienia" w chłodnych porach roku.
Liczne dotychczas popularyzowane badania wskazywały, że drzemki mogą stanowić czynnik poprawiający stan naszego zdrowia. Do diametralnie odmiennych wniosków doszli badacze z California Pacific Medical Center Research Institute - ich badania pokazały, że sjesta praktykowana przez starsze kobiety o 44% podnosi ryzyko śmierci (bez względu na bezpośrednią przyczynę).
Zegar biologiczny większości z nas ustawiony jest tak, że po porannym i wczesno -południowym okresie aktywności około godziny czternastej dopada nas znużenie i senność. Jeśli tylko życie i obowiązki zawodowe nie zmuszają nas w tym czasie do działania, dobrze jest posłuchać swojego organizmu, położyć się na chwilę i zdrzemnąć.
Migrena należy do chorób lekceważonych, ponieważ jej obawy nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. Sprawę pogarsza fakt, że nie istnieje medykament mogący wyleczyć opisywaną przypadłość. Chorobę definiuje się jako gwałtowny, okresowy, pulsujący ból głowy. Częściej zapadają na nią kobiety, stanowią około 70% chorych.
Sjesta może być rozwiązaniem zagadki, dlaczego ludzie z krajów śródziemnomorskich rzadziej zapadają na choroby serca. W Journal of Applied Physiology opublikowano wyniki badań, z których wynika, że popołudniowa drzemka może obniżać ciśnienie i pomóc w utrzymaniu serca w dobrym zdrowiu.
Spokojny sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia, jeśli problemy z zasypaniem nie są Ci obce przeczytaj uważnie poniższe wskazówki.
Amerykańscy naukowcy mają dobrą wiadomość dla wszystkich mających w zwyczaju popołudniową drzemkę. Okazało się, bowiem, iż tego rodzaju odpoczynek znacznie zmniejsza ryzyko śmierci związanej z chorobami serca. Potwierdza to obserwacja mieszkańców krajów, w których sjesta stanowi element każdego dnia. Za sjestę naukowcy uznają popołudniowy sen trwający dłużej niż 30 minut i zdarzający się, co najmniej 3 razy w tygodniu.