Rok 2015 zamknął się lepszymi statystykami dotyczącymi zdarzeń drogowych - 2269 wypadków mniej, 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych niż rok wcześniej, w roku 2014. Te optymistyczne dane potwierdzają, że zaostrzenie prawa oraz policyjne działania są skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie ich negatywnych następstw.
Święta Bożego Narodzenia za nami. Ogólny bilans na drogach jest zdecydowanie lepszy niż w ubiegłym roku. Było mniej wypadków, mniej zabitych i mniej osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1004 nietrzeźwych kierowców.
Od piątku do niedzieli na polskich drogach doszło do 291 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 361 zostało rannych. Policja zatrzymała także 1440 nietrzeźwych kierujących. Część kierowców z pewnością zastosowała się do policyjnych apeli, ponieważ wypadków, zabitych, rannych osób i nietrzeźwych kierujących było mniej w porównaniu z ostatnim wakacyjnym weekendem roku ubiegłego.
Naprawy dróg odbywają się w terminach szczególnie utrudniających podróżowanie oraz w porach największego natężenia ruchu, w trakcie weekendów, a także w okresie wakacyjnym, gdy Polacy tłumnie wyjeżdżają na wypoczynek - to zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W dodatku internetowy informator GDDKiA o utrudnieniach zawiera nieaktualne i nierzetelne informacje i kierowcy zamiast skorzystać z objazdów, stoją w korkach.
Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej, niż w lipcu 2014 r. Spadła także liczba wypadków – o 542 oraz liczba osób rannych – o 752.
Spada liczba wypadków, ofiar oraz rannych na polskich drogach. Policja podsumowała pierwszy miesiąc od wprowadzenia nowych, surowych przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Nowe przepisy wprowadziły także surowe i nieuchronne kary finansowe dla pijanych kierowców.
Z policyjnych danych wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie od momentu wejścia w życie przepisu dotyczącego zabierania prawa jazdy tym kierowcom, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h (od 18 do 31 maja), dokument ten utraciło aż 1217 kierowców. Sprawne egzekwowanie przepisu przez funkcjonariuszy oraz obawa przed utratą prawa jazdy przez kierowców już zaczęły przekładać się na poprawę bezpieczeństwa.
Rok 2014 był znaczący dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. W tegorocznym rankingu opracowanym przez Komisję Europejską, Polska awansowała o 3 pozycje w stosunku do poprzednich lat.
Wczoraj weszły w życie nowe przepisy, które stanowią, że przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkować będzie utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Ten i inne zmienione przepisy mają być przestrogą dla kierowców popełniających najpoważniejsze przewinienia na drogach.
Stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach projektu “Pieszy Wrocław” powołało Społecznego Rzecznika Pieszych. W swoich działaniach skupi się na sprawach transportowych, by chodzenie po Wrocławiu zaczęło być naprawdę wygodne. Będzie też łącznikiem między mieszkańcami a Urzędem Miejskim.
Listopad to kolejny miesiąc, w którym poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. Jak wynika z policyjnych statystyk, liczba wypadków spadła o 610. Odnotowano także spadek liczby śmiertelnych ofiar i rannych w wypadkach.
Pierwszy wakacyjny weekend na drogach mamy już za sobą. Jak informuje Policja, od piątku do niedzieli w 328 wypadkach zginęło 31 osób, a 417 odniosło obrażenia ciała. Policjanci zatrzymali 1.269 nietrzeźwych kierujących. Kilka tysięcy funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem wypoczywających, nie tylko na drogach.
W którym polskim mieście wojewódzkim jeździ się najwolniej? We Wrocławiu. Tam korki są najbardziej uciążliwe – pokazują wyniki najnowszego rankingu najwolniejszych miast przygotowanego przez serwis Korkowo.pl. Na drugim miejscu tego zestawienia ex quo znalazły się Kraków i Poznań, a trzecia lokata przypadła w udziale Łodzi.
Dzień Wszystkich Świętych to na polskich drogach zwykle czas, kiedy słyszymy o szczególnym natężeniu ruchu, ale też o większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku scenariusz będzie podobny, gdyż pierwszy dzień listopada przypada w piątek, który to dzień jest początkiem długiego jesiennego weekendu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania tego dnia i ustrzec się przed korkami na drodze?
Spółka Stalexport Autostrada Małopolska narzucała nieuczciwe ceny za przejazd Autostradą A4 - uznał Sąd Najwyższy oddalając skargę tej firmy. Stalexport pobierał pełną opłatę za przejazd autostradą, której istotna część była remontowana, a ruch odbywał się dwukierunkowo na jednej jezdni.