Wykorzystując model tkanki dróg oddechowych wytworzony z ludzkich komórek macierzystych, naukowcy odtworzyli to, co dzieje się, gdy drogi oddechowe palacza są zakażone SARS-CoV-2.
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciekawe i różnorodne są odgłosy wydawane w czasie kichania? Z pewnością jesteś w stanie odtworzyć w pamięci charakterystyczny sposób kichania mamy, przyjaciółki, czy kolegi z pracy.
Przewlekłe choroby układu oddechowego każdego roku zabijają miliony ludzi. Mimo to świadomość zagrożenia jest bardzo mała, nawet chorzy na POChP - jedną z najczęstszych chorób dróg oddechowych występujących obecnie na świecie - zazwyczaj nie są tego świadomi. Tym czasem zbyt późne rozpoznanie, brak leczenia, prowadzi do nieuchronnego kalectwa i przedwczesnej śmierci. Główną przyczyną choroby jest palenie papierosów. Światowa Organizacja Zdrowia szacowała kilka lat temu liczbę chorych na całym świecie na ponad 64 miliony.
Nowe badania w zamieszczone w Faseb Journal sugerują, że kichanie jest naturalny „restartem" górnej części układu oddechowego i że pacjenci z różnymi dolegliwościami nosa, np. zapaleniem zatok, nie mogą go uzyskać, tj. kichają częściej niż inni.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca