W listopadzie w sposób szczególny dbamy o pamięć zmarłych, później w kalendarzu pojawia się data uzyskania przez Polskę niepodległości. W przypadku wielu osób wiąże się to z koniecznością udania się w podróż do innego miejsca. W óźnym okresie jesiennym powinniśmy zadbać o stan techniczny pojazdu, naciskając przy tym na zagwarantowanie bezpieczeństwa pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz przebywającym w pojazdach naszych bliskich. O tym, w jaki sposób poradzić sobie z podróżowaniem w listopadowym okresie mówi trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.
W minioną sobotę, 23 września 2017 r., na parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” w Garwolinie można było odwiedzić piąte Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „60+ bezpieczni w ruchu drogowym”.
W tym roku na wakacyjny wyjazd samochodem miało wybrać się 11 mln osób. Wzmożony ruch w miesiącach letnich przekłada się na większą liczbę niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Ze statystyk policyjnych wynika, że od czerwca do końca sierpnia ma miejsce 1/3 wypadków. W tym okresie rośnie więc zapotrzebowanie na drogowy assistance, najczęściej z powodu awarii auta lub wypadku.
Mimo że w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, skala doświadczeń Polaków związanych z wypadkami drogowymi jest wciąż bardzo duża – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Podobnie jak dziesięć lat temu, większość badanych miała w swoim życiu jakieś doświadczenia związane z wypadkami drogowymi, najczęściej były to sytuacje, gdy ktoś bliski miał wypadek bądź sam respondent był świadkiem wypadku.
Doroczny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że w Polsce liczba osób, które w 2016 r. poniosły śmierć w wypadku drogowym w przeliczeniu na miliard przejechanych kilometrów, jest największa w Europie. Polska ma również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych na milion mieszkańców. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na europejskich drogach postępuje zbyt wolno.
Poniedziałek 16 stycznia, pomimo że określany jako najbardziej depresyjny dzień w roku, okazał się w tym roku wyjątkowy dla uczestników ruchu drogowego. Jak podaje Policja, właśnie w poniedziałek po raz pierwszy w tym roku mieliśmy dzień, w którym nikt w Polsce nie zginął w wypadku drogowym. Zwykle takie dni zdarzają się bardzo rzadko.
Według informacji płynących z Komendy Głównej Policji najczęściej wystawiane mandaty dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości oraz za wykroczenie względem pieszych. Najnowsze badania pokazały, że prowadzący pojazdy znają zaledwie 79 proc. znaków drogowych. Innym zdefiniowanym problemem jest nagromadzenie zbyt dużej ilości znaków w jednym miejscu.
Długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od piątku do wtorku doszło do 400 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 487 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 2029 kierujących po alkoholu, o 212 więcej niż rok temu.
a polskich drogach jest mniej wypadków, zabitych i rannych – policjanci "drogówki" podsumowali pierwszy kwartał 2016 roku. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem na tzw. podwójnym gazie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. odnotowano blisko 9 proc. spadek liczby wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych, 7 proc. mniej rannych.
Każdy kierowca ma swoje oczekiwania. Zwracamy uwagę na wyposażenie samochodu, moc silnika, rodzaj skrzyni biegów oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy. A co jest istotne w przypadku nawigacji samochodowej? Czy kobiety i mężczyźni mają podobne potrzeby?
Rok 2015 zamknął się lepszymi statystykami dotyczącymi zdarzeń drogowych - 2269 wypadków mniej, 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych niż rok wcześniej, w roku 2014. Te optymistyczne dane potwierdzają, że zaostrzenie prawa oraz policyjne działania są skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie ich negatywnych następstw.
Święta Bożego Narodzenia za nami. Ogólny bilans na drogach jest zdecydowanie lepszy niż w ubiegłym roku. Było mniej wypadków, mniej zabitych i mniej osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1004 nietrzeźwych kierowców.
Od piątku do niedzieli na polskich drogach doszło do 291 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 361 zostało rannych. Policja zatrzymała także 1440 nietrzeźwych kierujących. Część kierowców z pewnością zastosowała się do policyjnych apeli, ponieważ wypadków, zabitych, rannych osób i nietrzeźwych kierujących było mniej w porównaniu z ostatnim wakacyjnym weekendem roku ubiegłego.
Naprawy dróg odbywają się w terminach szczególnie utrudniających podróżowanie oraz w porach największego natężenia ruchu, w trakcie weekendów, a także w okresie wakacyjnym, gdy Polacy tłumnie wyjeżdżają na wypoczynek - to zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W dodatku internetowy informator GDDKiA o utrudnieniach zawiera nieaktualne i nierzetelne informacje i kierowcy zamiast skorzystać z objazdów, stoją w korkach.
Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej, niż w lipcu 2014 r. Spadła także liczba wypadków – o 542 oraz liczba osób rannych – o 752.