Przed szybką jazdą ma odstraszać nie tylko zabieranie prawa jazdy – w maju zmieniły się stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Dotychczas najwyższe wynosiły 500 zł, obecnie jest to ponad trzy razy więcej.
Tylko co dziesiąty odblask spełnia wymagania – wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Przedsiębiorcy i konsumenci nie odróżniają ich od gadżetów, które nie zwiększają bezpieczeństwa na drodze.
Według szacunków nieprawidłowe oznakowanie w Polsce to nawet kilkadziesiąt procent znaków. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że konkretny znak drogowy powinien być umiejscowiony np. w odpowiedniej odległości. Już w ubiegłorocznym raporcie Najwyższej Izby Kontroli wykazano nieprawidłowości związane z organizacją ruchu. Jak można zgłaszać wioski o zmianę w oznakowaniu?
Przed świętami Bożego Narodzenia w niemal wszystkich polskich miastach wzrósł czas stania w korkach. Wydawało się, że podobnie będzie z powrotami po świętach. Tymczasem podczas poświątecznego weekendu jechaliśmy szybciej prawie we wszystkich miastach – wynika z badań portalu Korkowo.pl.
Każdego roku właściciele samochodów muszą poddać swoje pojazdy okresowym badaniom technicznym. Jest to ocena stanu technicznego samochodu, co jest podstawą do dopuszczenia do dalszego użytkowania na drogach. Jak postąpić, kiedy nasz pojazd nie spełnia określonych wymagań? Badanie techniczne samochodu to rutynowa kontrola czy powód do stresu?
Wielu z nas z utęsknieniem czekało na długi majowy weekend. To przecież doskonała okazja, aby spędzić czas gdzieś poza miastem. Zwykle to auto będzie naszym głównym środkiem transportu w czasie tego krótkiego wypoczynku. O czym należy pamietać przed wyjazdem na majówkę?
W 2012 roku na polskich drogach w wypadkach zginęło o 16 proc. osób mniej niż w 2011 r., prawie 9 proc. mniej zostało rannych, a samych wypadków było 9 proc. mniej wypadków. Nadal jednak wielu kierujących wsiada za kierownicę po alkoholu, chociaż w 2012 r. było ich ponad 12 tys. mniej.
W czasie tegorocznych wakacji doszło do 6.887 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 643 osoby, a 8.813 zostało rannych - Policja podsumowała wakacje na drogach. Jak wskazują statystyki, tegoroczne wakacje były bardziej bezpieczne od tych rok temu. Niestety nadal wielu kierowców prowadziło "na podwójnym gazie". Policjanci zatrzymali 35 tys. 921 nietrzeźwych kierujących.
W zeszłym roku zginęło w wypadkach 354 osoby, które weszły na przejście na czerwonym świetle. 482 osoby zginęły, w podobnych zdarzeniach gdy przechodziły przez jezdnie w niedozwolonym miejscu. Jak się okazuje – bezpieczeństwo pieszych bardzo często zależy od nich samych. Policjanci apelują, aby pamiętały one o podstawowych zasadach poruszania się na drodze.
W wypadkach drogowych ginie w Polsce wciąż dwa razy więcej osób niż w UE. Dzieje się tak głównie z powodu złego stanu technicznego dróg. Większość dróg krajowych nie ma dwóch oddzielnych jezdni w przeciwnych kierunkach. Konieczność bezpośredniego mijania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka stwarza ryzyko najgroźniejszych wypadków. Radykalna poprawa bezpieczeństwa może nastąpić po wybudowaniu autostrad i dróg ekspresowych.
Piękny, słoneczny dzień na pustej i prostej drodze - są to komfortowe warunki, w których wielu kierowców decyduje się na szybszą jazdę samochodem. Tymczasem nadmierna prędkość rozwijana w dobrych warunkach atmosferycznych wciąż pozostaje najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Dlaczego więc polscy kierowcy lekceważą przepisy drogowe i liczne apele o bezpieczną i rozważną jazdę? Co powoduje, że mimo ponad 9 tys. wypadków w 2010 r. spowodowanych przez szybką jazdę, 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość?
Podczas minionego weekendu na polskich drogach w 343 wypadkach zginęło 51 osób. Aż 29 z nich stanowili piesi. Są oni bez wątpienia tą grupą użytkowników dróg, która w okresie jesiennym jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi w małych miejscowościach, na terenie zabudowanym, głównie po zmierzchu i w obrębie przejść dla pieszych. Policja apeluje o ostrożną jazdę i noszenie odblasków, zwłaszcza po zmierzchu.