Operacje mające na celu utratę na wadze, takie jak bajpas żołądka, mogą prowadzić do niedoboru witamin, który może powodować utratę pamięci i dezorientację, niezdolność do koordynacji ruchów i inne problemy.
Silny ból głowy może wskazywać na udar, ale i sygnalizować wiele innych problemów, w tym zakrzepicę żylną mózgu.
Każdy, kto jest rodzicem lub opiekunem czy to dzieci, czy osób starszych, wie, że krwawiące nosy, otarte kolana, skaleczenia czy ugryzienia owadów zdarzają się na tyle często, że trzeba umieć sobie z nimi radzić bezzwłocznie. Niektóre „kuracje" jednak, choć powszechnie stosowane i zakorzenione w tradycji, wcale nie są skuteczne, a wręcz mogą szkodzić. Oto najpopularniejsze mity na temat pierwszej pomocy przy rozmaitych wypadkach.
Abuta (Abutta officinali, Cissampelos pareira) jest drzewem osiągającym do 6 metrów, rośnie w dorzeczu Amazonki i innych tropikalnych rejonach świata. W Ameryce Południowej jest stosowana przede wszystkim w leczeniu różnych dolegliwości kobiecych. W niektórych częściach świata, zioło rekomenduje się w celu obniżenia gorączki oraz zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. W Stanach Zjednoczonych abuta jest używana głównie do złagodzenia dolegliwości układu rozrodczego, takich jak skurcze menstruacyjne.
W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku.
Ostatnie badania pokazały, że u ludzi starszych również może występować epilepsja, której objawy często są niezauważone albo traktowane jako skutek starzenia się lub demencji.