W Polsce wszyscy pełnoletni obywatele mają obowiązek posiadania aktualnego dowodu osobistego. Jeśli upływa termin ważności dotychczasowego dokumentu, obywatel musi złożyć wniosek o wydanie nowego.
Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw. „dekomunizacją ulic” – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie.
W tym roku upływa 10 lat od wymiany dowodów książkowych na dowody plastikowe. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dotyczy to ponad 5 mln Polaków, którzy podlegają obowiązkowi wyrobienia nowego dokumentu tożsamości. Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Warszawie przyjmą o blisko 100 tys. więcej wniosków o wydanie nowego dowodu tożsamości. Warto złożyć wniosek wcześniej, aby uniknąć kolejek w urzędach.
Szef niemieckiego MSW Thomas de Maizière poinformował stronę polską o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na naszej zachodniej granicy. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że obywatele polscy podróżujący do Niemiec, powinni posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
Od 1 marca w nowym dowodzie osobistym nie będzie już informacji o adresie zameldowania. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem.
Wniosek o dowód lub akt urodzenia w dowolnym urzędzie, ceremonia zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego oraz możliwość nadawania dzieciom imion obcego pochodzenia – to zmiany, jakie czekają nas od 1 marca.
Zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, nadanie dziecku obcego imienia oraz nowy dowód osobisty – takie ułatwienia i zmiany możliwe będą od 1 marca 2015 roku. Za ślub poza USC trzeba będzie zapłacić tysiąc złotych.
Od 1 marca 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Co ważne – dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.
Adres zameldowania, wzrost kolor oczu i podpis - tych danych nie będzie już w dowodzie osobistym. Pojawi się za to "paszportowe" zdjęcie. Nowe dokumenty zaczną być wydawane od początku przyszłego roku. Dotychczasowe dowody nie stracą jednak ważności.
Zofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.
Jakiś czas temu zgubiłam dowód osobisty, myślałam, że gdzieś mi się zapodział. Wczoraj dostałam list z wezwaniem do zapłaty. Ktoś ukradł mi dowód i wziął pożyczkę! Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Gdzie powinnam się zgłosić? Jak można się ustrzec przed takimi działaniami?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Nowela umożliwia m.in. unieważnianie z urzędu dowodów osobistych osób, które utraciły obywatelstwo.
Bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, wzbogacone o elektroniczny nośnik danych (tzw. chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis - takie będą nowe wielofunkcyjne dowody osobiste. Rząd przyjął projekt ustawy o dowodach osobistych. Jeśli propozycja zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, wydawanie dowodów z mikroprocesorem rozpocznie się od 1 stycznia 2011 roku.
1 stycznia weszły w życie ważne - z punktu widzenia przeciętnego obywatela - przepisy. Najważniejsze z nich to zniesienie opłaty za wydanie dowodu osobistego, podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych i rozszerzenie kręgu osób upoważnionych do korzystania z zasiłku pielęgnacyjnego.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca