Comiesięczne rachunki Polaków wynoszą średnio 920 złotych – wynika z tegorocznego badania TNS Polska. W wielu domach zimą koszty utrzymania są jeszcze wyższe. Co zrobić, aby najzimniejsza pora roku nie była zbyt sroga dla domowego budżetu? Jak zminimalizować koszty utrzymania gospodarstwa domowego podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Święta Bożego Narodzenia są dla niejednej rodziny sporym obciążeniem dla domowego budżetu. W listopadzie, a zwłaszcza w grudniu zwiększają się nasze wydatki, a nie zawsze udaje się je zaplanować i zaoszczędzić większą kwotę. Jak zasilić domowy budżet by po świętach nie borykać się z nadmiernym zadłużeniem podpowiada Expander.
W ostatnich latach część banków zdecydowało się na wycofanie oferty adresowanej do płci pięknej. Okazało się, że to proponowane przez nie ładne karty płatnicze czy programy rabatowe, to za mało, aby zyskać zainteresowanie kobiet – wynika z obserwacji Expandera. Dla przezornych i zapobiegliwych Polek istotniejsze od kolorowych kart płatniczych jest zwykle poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Początek roku sprzyja podejmowaniu różnego rodzaju postanowień. Niestety nie zawsze udaje nam się w nich wytrwać przez dłuższy czas. Jednym z tego typu postanowień jest oszczędzanie długoterminowe, czyli na emeryturę bądź tzw. fundusz na czarną godzinę.
Święta Bożego Narodzenia zwykle mocno nadwyrężają nasze możliwości finansowe. Wielu Polaków w tym czasie decyduje się zaciągnąć zobowiązania finansowe, aby zorganizować święta zgodnie z tradycją i kupić bliskim osobom prezenty. Niestety coraz częściej święta postrzegane są w kategoriach finansowych. Jak przygotować się do świąt, aby Nowego Roku nie zacząć od problemów z domowym budżetem, podpowiada ekspert Expander Advisors.
Przeciętna Polka zarabia średnio o 900 złotych mniej niż mężczyzna, rzadziej jest nagradzana premiami za pracę, a przy tym pobiera niższą emeryturę. Okazuje się, że finansowa codzienność nie rozpieszcza Polek, ale trzeba przyznać, że panie o wiele rzadziej niż mężczyźni trafiają na listy dłużników, zalegają z niższymi kwotami i lepiej spłacają zadłużenie.
Jak wynika z danych GUS, maleje liczba zawieranych małżeństw. Wśród czynników wpływających na taki stan rzeczy są przede wszystkim niż demograficzny oraz wysoka liczba młodych na emigracji. Nie bez znaczenia jest jednak czynnik ekonomiczny. Koszt uroczystości to często wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, aby przy organizacji weselnego przyjęcia kierować się przede wszystkim rozsądkiem.
Łączna cena wody i ścieków w Polsce jest relatywnie jedną z najwyższych w Europie – wynika z analiz firmy doradczej EY. W 2014 roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe może wydać na dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki ponad 2% swojego domowego budżetu. Jest to poziom bliski tak zwanego progu akceptowalności społecznej. Dla porównania w roku 2010 wydawaliśmy 1,3%, a i tak było to więcej niż wydawali na ten cel Niemcy, Francuzi, Anglicy, Czesi czy Grecy.
Co trzeci Polak myśli optymistycznie o swoich finansach w 2014 roku. Mają na to wpływ rosnące ambicje rodaków i poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Aby ten rok w finansach był dla nas rzeczywiście lepszy, warto dokonać pewnych zmian. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domowym budżecie, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.
Styczeń zbliża się ku końcowi, a Ty już teraz wiesz, że z oszczędzania, które było postanowieniem noworocznym nic nie wyjdzie? Okazuje się, że nie jesteś osamotniony - aż 95 procent Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach – wynika z badania przeprowadzonego dla TNS OBOP. Pomimo, iż trudno nam wytrwać w przyrzeczeniach, to wydatkom należy przyjrzeć się baczniej. Gdzie szukać oszczędności?
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością, zwłaszcza jeśli chcemy regularnie oszczędzać. Czasem odłożenie nawet drobnej kwoty staje się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie własnych finansów – bieżących wydatków i oszczędności. Pomóc może plan odkładania pieniędzy i korzystanie z produktów bankowych - podpowiada Expander.
Zbliżające się wakacje powodują, że częściej dbamy o własny wygląd i kondycję. Wielu z nas rozpoczyna właśnie przygotowania do sezonu letniego – podejmuje walkę ze zbędnymi kilogramami i wybiera regularny wysiłek fizyczny. Warto, aby tego typu działania obejmowały również porządki w domowym budżecie, który jest często nadwyrężony po zimie. Skuteczność oszczędzania zapewnić może kilka prostych zasad – podpowiadają eksperci firmy Expander.
Ponad połowa Polaków w ciągu ostatniego miesiąca nie zaoszczędziła ani złotówki. Dla wielu gospodarstw domowych to powód do dużego zmartwienia - w przypadku nagłego pogorszenia ich sytuacji materialnej łatwo mogą popaść w długi. Najnowsze badanie wykonane przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Grupy KRUK pokazuje, w jaki sposób Polacy zarządzają domowym budżetem i wydatkami.
Większość Polaków wskazuje na pozytywną rolę rodziny, stwierdzając, że może być ona receptą na kryzys - wynika z badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Narodowego Dnia Życia przez Grupę IQS. Te same badania pokazują jednak, że wiele osób w swoich zachowaniach konsumenckich nie podejmuje nawet tak podstawowych działań jak planowanie wydatków. 8 października, ruszyła kampania „Rodzina receptą na kryzys”, mająca na celu poszerzenie świadomości ekonomicznej Polaków.
Wiosna to czas zmian nie tylko w przyrodzie, ale też w naszym portfelu. Wydajemy więcej, bo rosną i zmieniają się nasze potrzeby. Musimy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w zajęcia ruchowe czy kulturalne. Do tego trzeba dodać wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zdradzą jak nie stracić kontroli na wydatkami i przygotować się finansowo do lata.