Rozpoczynając poszukiwania swojej wymarzonej nieruchomości kupujący mają do wyboru mieszkania używane oraz mieszkania, które dopiero czekają na swojego pierwszego właściciela. Każdy z tych rynków ma swoje zalety, ale również wady. Czy osoby, które ostatecznie zdecydowały się na zakup nowej nieruchomości dopuszczały również możliwość nabycia używanego lokalu? Jak zmieniły się te preferencje w porównaniu do ubiegłego roku?
Kupno mieszkania czy domu jest z pewnością jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu. Ten krok związany jest podjęciem poważnego zobowiązania finansowego, które będzie nam zwykle towarzyszyć przez dłuższy czas. Każdy z nas chce mieć pewność, że swoje pieniądze powierza uczciwej firmie, zwłaszcza, gdy nasze lokum dopiero się buduje. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
W pierwszej dziesiątce najbogatszych posłów brylują politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej - jest ich aż siedmiu. W tej grupie są: król drobiu, minister rządu Donalda Tuska, ale także dwóch byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej, w tym manager Roberta Lewandowskiego. Majątki posłów na podstawie ich oświadczeń złożonych w Kancelarii Sejmu przeanalizował i oszacował portal Money.pl.
Najnowsza publikacja Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) dostarcza interesujących danych liczbowych na temat procentowego rozkładu typów zabudowy mieszkaniowej w naszym kraju. W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Dla wielu Polaków zakup własnego domu, to wciąż odległe marzenie. Przyczyny to malejące zdolności nabywcze i ceny nieruchomości. W efekcie, jak wynika z najnowszych danych Metrohouse kupowane przez nas domy są coraz mniejsze. Wydłuża się również czas sprzedaży - obecnie na nabywcę trzeba czekać średnio nawet 225 dni.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na dynamiczny wzrost liczby domów jednorodzinnych oddawanych do użytku w ostatnich latach. Co sprawia, że coraz więcej domów budujemy na własną rękę?
Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak ponad połowie z nich zdarza się to rzadko - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Co czwarty twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Większość ankietowanych chciałaby umrzeć w domu, we śnie i bez cierpienia.
Analitycy przewidują, że w Nowym Roku czeka nas pogłębienie stagnacji gospodarczej. Musimy więc nauczyć się racjonalnego gospodarowania budżetem domowym, by kryzys nie zawitał do naszych portfeli. Okazuje się jednak, że nie potrzeba wielkich wyrzeczeń, by na koniec miesiąca konto nie ziało pustką.
Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?
Wojna spowodowała rozliczne konsekwencje o znaczeniu prawnym, szczególnie znaczące dla sfery własności obywateli. Dlatego dochodzenie mienia wywłaszczonego po II Wojnie Światowej przez spadkobierców wywłaszczonych właścicieli nie należy do najprostszych. Często są to sprawy ciągnące się miesiącami, a nawet latami.
W tym roku w Polsce już ponad 25 tysięcy osób rozpoczęło budowę domu. Budujemy, aby mieć swój dom, dla rodziny, z powodu bliskości przyrody i większego komfortu. Wyzwaniem dla budujących są formalności i kwestie finansowe. Czas przygotowania do budowy upragnionego domu trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych.
Zabezpieczenie wpłat na rachunku powierniczym, umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, prospekt informacyjny – to tylko niektóre rozwiązania wprowadzane przez nowe przepisy chroniące kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowe prawo przyznaje też nabywcom nowych domów czy mieszkań możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku gdy dane w kontrakcie nie będą zgodne z prospektem oraz gdy w umowie zabraknie elementów wymaganych przepisami. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wejdzie w życie już pojutrze, 29 kwietnia 2012 r.
Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, którego stan w dużej mierze jest związany z liczbą mieszkańców danego miasta, czy regionu. Warto sprawdzić, jak będzie wyglądała liczba ludności największych polskich ośrodków miejskich w przyszłości oraz jak jej zmiany mogą wpłynąć na lokalny rynek nieruchomości.
Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions, Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast.