Opieka długoterminowa to ważny obszar gospodarki senioralnej. Ze względu na to, że nikt nie lubi patrzeć na przyszłość swoją czy swoich najbliższych w ciemnych barwach, temat ten jest często spychany na boczny tor. W efekcie tego z biegiem lat wokół opieki długoterminowej wytworzyła się pewna zasłona milczenia. A narastające problemy wokół niej sprawiają, że coraz częściej musimy się obawiać o jakość opieki, gdy zostaniemy niesamodzielni.
Na wolne miejsce w domu pomocy społecznej nie czeka się już latami. Kolejki teoretycznie się skróciły, w niektórych domach można dostać miejsce od ręki, a część nawet ogranicza swoją działalność z powodu braku chętnych. Jest to jednak złudne, bo opieki wymaga coraz więcej osób starszych – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. NIK wskazuje, że to nieuzasadnione różnice w opłatach przeniosły ciężar zainteresowania seniorów na zakłady opiekuńczo-lecznicze. Część pensjonariuszy przejmują też placówki niepubliczne – tańsze, bo standardy jakie muszą spełniać są niższe niż w placówkach publicznych.
W warszawskim ratuszu odbyła się dyskusja o różnych możliwościach opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Konferencja „Jeśli nie DPS - to co? W poszukiwaniu alternatywnych form opieki nad osobami zależnymi" została zorganizowana przez UM Warszawa jako wynik współpracy z Komisją Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych.
Mieszkańcy domów pomocy społecznej mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Świadczenia pielęgniarek i rehabilitantów opłacane są jednak ze środków przeznaczonych na opiekę społeczną. Tymczasem mieszkańcy DPS objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym i przysługuje im prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ - uważa Najwyższa Izba Kontroli.
9 kwietnia w katowickim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu programowi pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych pod nazwą „Siedemdziesiąt plus", który ruszy w połowie kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest podniesienie jakości życia osób starszych.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyjęło Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. Obok wielu przedsięwzięć, które planuje się podjąć we wspomnianej dziedzinie, istotnym punktem jest działanie na rzecz rozwój usług dla ludzi starszych.
Część osób w "złotym wieku" musi podjąć decyzję: co dalej? Wynikające z racji wieku ograniczenie sprawności fizycznej, kłopoty zdrowotne, wreszcie sytuacja rodzinna – wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że życie może – a czasem musi – się zmienić. Część seniorów pozostaje we własnym mieszkaniu, część zamieszkuje razem z dorosłymi dziećmi, jeszcze inni wybierają dom opieki.
Po kontroli przeprowadzonej w II połowie 2005 Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła prawidłowość świadczenia w domach pomocy społecznej usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających w domach pomocy społecznej na poziomie obowiązujących standardów. Sytuacja dotyczy zarówno placówek komercyjnych jak i tych podlegających lokalnym władzom. Dziś wiadomo już, że nie zostaną w terminie zrealizowane wskazane przez NIK programy naprawcze.