Już po raz jedenasty Fundacja ,,Bliźniemu swemu...'' działająca przy Towarzystwie św. Brata Alberta organizuje wystawę połączoną z aukcją dzieł sztuki. Dochód z niej przekazany zostanie na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących.
18 listopada w Poznaniu odbędzie się Koncert Galowy Festiwalu Twórczości Trzeciej Młodości. Jego organizatorem jest poznańskie Centrum Innowacji Społecznej SIC!
Walter Breuning, zapytany o sekret długowieczności, odpowiada skromnie, że nie ma w tym żadnej tajemnicy. Chętnie dzieli się wskazówkami, które - jego zdaniem - mogą pomóc długo żyć.
Choć Michael Caine przeżył już 76 wiosen, nie zwalnia tempa. W 2008 roku zakończył pracę na planie obrazu „Is anybody there" (znanego także pod tytułem „Is There Anybody There?"). Rola zrzędliwego, owdowiałego sztukmistrza Clarence'a może być najlepszym występem aktora od wielu lat, uważa Neil Davey z sagazone.
Jedna z najstarszych gwiazd Internetu, Brytyjka Ivy Bean, kończy dziś 104 lata.
Korzystanie z Internetu może przyczynić się do tego, że starość będzie okresem o nowej jakości. Szczególnie warto propagować je w domach spokojnej starości.
Pierwsze własne mieszkanie lub dom jest marzeniem wielu ludzi. Zwłaszcza tych młodych, wkraczających w prawdziwe dorosłe życie. Stworzenie własnego gniazdka okazuje się jednak w znacznej części przypadków dość trudne. Ale nie tylko młode osoby mają problem z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.
Decyzja o umieszczeniu starszego członka rodziny w domu spokojnej starości lub zapewnieniu mu stałej opieki w inny sposób bywa trudna dla całej rodziny. Osoby sędziwe z trudnością akceptują jakiekolwiek zmiany, tak znaczna zaś jest dla niech nie lada wyzwaniem. Bliscy także nie czują się z tym komfortowo, bo mają świadomość, że jest to jakiś „krok milowy" w życiu całej rodziny. Czego potrzeba w takich sytuacjach? Na pewno spokoju, refleksji, głębokiego zastanowienia się nad najlepszym dla wszystkich rozwiązaniem.
Ostatnia pozostająca przy życiu uratowana z katastrofy Titanica, 97-letnia Millvina Dean, mieszka obecnie w domu opieki. Staruszka musi jednak zorganizować aukcję pamiątek ze słynnego liniowca, aby sfinansować swój pobyt w prywatnym ośrodku.
W połowie kwietnia w Katowicach rusza program „Siedemdziesiąt plus". W jego ramach osoby po siedemdziesiątym roku życia oraz osoby niepełnosprawne będą mogły otrzymać m. in. pomoc finansową, opiekę zdrowotną i wsparcie psychiczne.
Jeśli masz rodziców, bądź dalszych krewnych, czy też przyjaciół w sędziwym wieku, z pewnością zauważasz, że w wielu przypadkach komunikacja z nimi jest znacznie utrudniona. Taka sytuacja szczególnie często ma miejsce w przypadku, gdy - w wyniku przewlekłej choroby lub demencji - osoba starsza umieszczana jest w domu opieki, bądź nie może żyć niezależnie korzystając z pomocy odpowiednich służb.
Wielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.
„Niedostateczny rozwój opieki instytucjonalnej i mała akceptacja spędzania starości w zbiorowych domach pobytu sprzyjają ich izolacji w tzw. czterech ścianach. Gdy mieszkają na dodatek w warunkach złego sąsiedztwa i z dala od rodziny, to boją się wychodzić z domu,” czytamy w raporcie z 2008 roku „Od ubóstwa do wykluczenia społecznego. Badania. Koncepcja. Wyniki. Propozycje Polska, Europa i Świat”. Alienacja osób starszych spowodowana jest często fizycznym upośledzeniem. Problem jest znaczny w Polsce, ale nawet kraje rozwinięte borykają się z nim.
107-letnia Chinka udowadnia światu, że na miłość nigdy nie jest za późno. Postanowiła znaleźć sobie męża. Zamiar jest niezwykły nie tylko ze względu na wiek, ale i fakt, że dotychczas kobieta żyła w celibacie.
Wiele osób w wieku 40, 50, czy 60 lat staje przed koniecznością pomocy swym sędziwym już wówczas rodzicom. W naszym dość mobilnym społeczeństwie, którego liczni członkowie szukają pracy i lepszego życia nie tylko w różnych częściach kraju, ale i za granicą, często staramy się zapewnić opiekę starszym rodzicom na odległość. Jak sobie poradzić z wyzwaniami tego rodzaju?