Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Nie tylko mali pacjenci czerpią korzyści z terapii ze zwierzętami, choć powszechnie się ją stosuje w przypadku chorób dzieci, jest godna polecenia chorym w każdym wieku.
Obserwowanie zmieniającego się świata przez trzy wieki daje szeroką perspektywę. Taka okazja trafiła się Walterowi Breuningowi, który urodził się w XIX wieku. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami i „sposobami na długowieczność".
Ma ponad 100 lat, słabo słyszy i niemal nie widzi, ale to nie przeszkadza mu w poszukiwaniu partnerki. 101-letni Malezyjczyk Ahmad Md Isa chce znaleźć towarzyszkę życia.
Opieka nad starszym rodzicem to prawdziwy maraton zarówno fizyczny, jak i emocjonalny - wyzwanie, któremu nie każdy umie lub chce sprostać. Jakkolwiek rzeczywistość się zmienia i profesjonalny „dom opieki" to nazwa, która nie wprawia w przerażenie przedstawicieli młodszego pokolenia, jak to ma miejsce w przypadku frazy „dom starców", to dla wielu osób w podesłym wieku i tak jest złem koniecznym. Zapewne z tego powodu wielu dojrzałych Polaków decyduje się na samodzielną opiekę nad sędziwym rodzicem. Poza tym panuje przekonanie, że członkowie rodziny wykażą się większą troską i zaangażowaniem, niż osoby pełniące funkcje opiekuńcze zawodowo.
108-letni Reg Dean, najstarszy mieszkaniec Wielkiej Brytanii, uważa, że za długowieczność odpowiada pięć „sekretów". Zastosowanie ich ma gwarantować osiągnięcie sędziwej starości. Mężczyzna chętnie ujawnia te tajemnice, przy czym przyznaje, że o jednej z nich zapomniał...
Dziadkowie, pod których opieką pozostają wnuki, narażają własne zdrowie i dobre samopoczucie na ryzyko, wynika z badań.
Ponad 75 pensjonariuszy domów opieki doświadcza problemów zdrowotnych, a dwie osoby na pięć cierpią z powodu depresji. Kwestia dotyczy Szwajcarii, ale można przypuszczać, że sprawa stanowi zmartwienie wielu polskich domów opieki.
Telewizja Polska zdecydowała się na emisję komediowego serialu "Dom niespokojnej starości", który wyprodukowany został jeszcze w 2006 roku i od razu trafił do archiwum. Produkcja pokazywana będzie od końca stycznia br. na antenie Jedynki.
Tragicznie zakończyła się kłótnia pomiędzy dwiema pensjonariuszkami domu spokojnej starości - 98-latka zabiła swoją stuletnią współlokatorkę. Policja sądziła najpierw, że staruszka popełniła samobójstwo, śledztwo wykazało jednak, że sprawczynią mordu jest najprawdopodobniej inna pensjonariuszka placówki.
Już po raz jedenasty Fundacja ,,Bliźniemu swemu...'' działająca przy Towarzystwie św. Brata Alberta organizuje wystawę połączoną z aukcją dzieł sztuki. Dochód z niej przekazany zostanie na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących.
18 listopada w Poznaniu odbędzie się Koncert Galowy Festiwalu Twórczości Trzeciej Młodości. Jego organizatorem jest poznańskie Centrum Innowacji Społecznej SIC!
Walter Breuning, zapytany o sekret długowieczności, odpowiada skromnie, że nie ma w tym żadnej tajemnicy. Chętnie dzieli się wskazówkami, które - jego zdaniem - mogą pomóc długo żyć.
Choć Michael Caine przeżył już 76 wiosen, nie zwalnia tempa. W 2008 roku zakończył pracę na planie obrazu „Is anybody there" (znanego także pod tytułem „Is There Anybody There?"). Rola zrzędliwego, owdowiałego sztukmistrza Clarence'a może być najlepszym występem aktora od wielu lat, uważa Neil Davey z sagazone.
Jedna z najstarszych gwiazd Internetu, Brytyjka Ivy Bean, kończy dziś 104 lata.