Sprytny wynalazek może być używany w domach i szpitalach - specjalny dywan pomoże w chodzeniu i zapobiegnie upadkom.
W Australii chorzy na raka i osoby w podeszłym wieku będą mogli skonsultować się ze specjalistami nie wychodząc z domu.
Grupa starszych homoseksualistów z Hiszpanii postanowiła założyć dom spokojnej starości dla gejów i lesbijek. Jak tłumaczą, Półwysep Iberyjski, ich zdaniem, zmaga się z homofobią, więc seniorzy o homoseksualnej orientacji potrzebują ośrodka, w którym będą mogli czuć się swobodnie.
Brytyjski nadzór finansowy ukarał bank HSBC grzywną o rekordowej wysokości 10,5 milionów funtów za nieuprawnioną sprzedaż instrumentów finansowych starszym klientom, którzy dzięki tym produktom bankowym mieli pokrywać m. in. koszty domów opieki.
Jednym z aspektów starzenia się społeczeństw i wydłużenia życia jest wzrost liczby osób, które wymagają stałej opieki. Krajowe systemy okazują się niewydolne i rynek prywatnych domów spokojnej starości prężnie się rozwija zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Jednakże wielu ludzi decyduje się na samodzielne doglądanie starszych i schorowanych bliskich, często nie mając dostatecznej pomocy. Swoimi spostrzeżeniami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, dzielą się osoby mające doświadczenie w sprawowaniu opieki.
96-letnia Amanda Rice Stevenson z Florydy pobiła smutny rekord - stała się najstarszą morderczynią w historii Stanów Zjednoczonych. Staruszka zastrzeliła 53-letniego bratanka, Johny'ego Rice'a.
Gelotologia (terapia śmiechem) jest coraz powszechniej doceniana. Okazuje się, że może być też skuteczna w leczeniu demencji.
Ankieta brytyjskiej Komisji ds. Równych Szans i Praw Człowieka dowiodła poważnych uchybień w zakresie standardów opieki domowej osób starszych, wynika z opublikowanego niedawno raportu.
Ma 84 lata i jest na emeryturze, ale nie narzeka na nadmiar wolnego czasu - jest aktywną Internautką. Simone Job świętuje urodziny na Facebooku. Nie jest jednak wyjątkiem, internetowymi surferami stało się wielu jej współmieszkańców z domu opieki.
W pewnym wieku realizacja recept jest stałym elementem zakupów. Im bardziej zaawansowany wiek, tym więcej dolegliwości i leków, które pomagają je łagodzić. Jak się jednak okazuje, wielu starszych ludzi zażywa niewłaściwe farmaceutyki, co dodatkowo zagraża ich nadwątlonemu zdrowiu.
Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Nie tylko mali pacjenci czerpią korzyści z terapii ze zwierzętami, choć powszechnie się ją stosuje w przypadku chorób dzieci, jest godna polecenia chorym w każdym wieku.
Obserwowanie zmieniającego się świata przez trzy wieki daje szeroką perspektywę. Taka okazja trafiła się Walterowi Breuningowi, który urodził się w XIX wieku. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami i „sposobami na długowieczność".
Ma ponad 100 lat, słabo słyszy i niemal nie widzi, ale to nie przeszkadza mu w poszukiwaniu partnerki. 101-letni Malezyjczyk Ahmad Md Isa chce znaleźć towarzyszkę życia.
Opieka nad starszym rodzicem to prawdziwy maraton zarówno fizyczny, jak i emocjonalny - wyzwanie, któremu nie każdy umie lub chce sprostać. Jakkolwiek rzeczywistość się zmienia i profesjonalny „dom opieki" to nazwa, która nie wprawia w przerażenie przedstawicieli młodszego pokolenia, jak to ma miejsce w przypadku frazy „dom starców", to dla wielu osób w podesłym wieku i tak jest złem koniecznym. Zapewne z tego powodu wielu dojrzałych Polaków decyduje się na samodzielną opiekę nad sędziwym rodzicem. Poza tym panuje przekonanie, że członkowie rodziny wykażą się większą troską i zaangażowaniem, niż osoby pełniące funkcje opiekuńcze zawodowo.