- Potrzebne jest duże globalne natarcie, by pokonać demencję - powiedział David Cameron premier Wielkiej Brytanii i zakomunikował zwiększenie środków na badania nad lekami.
Uczeni oszacowali wiek, w którym mężczyźni stają się najbardziej gderliwi i mają najgorszy humor - szczyt zrzędliwości osiągają koło siedemdziesiątki.
- Dobrze jest pomyśleć o wielu starszych ludziach, którzy przebywają w domach opieki, a także o wielu opuszczonych - powiedział papież Franciszek we wczorajszej homilii podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.
Kadra domu spokojnej starości doskonale wie, jak trudna jest jej profesja, gdy jednak dodatkowo musi znosić rasistowskie uwagi, zajęcie to staje się wręcz nieznośne. Okazuje się, że wielu pracowników niemieckich domów opieki jest narażonych na obelgi ze strony podopiecznych.
Starych drzew się nie przesadza, często mówią ludzie sędziwi, gdy próbuje się ich nakłonić do zmiany miejsca zamieszkania. Tymczasem starzenie się społeczeństw to zagadnienie, które dotyczy coraz większej liczby krajów rozwiniętych i rozwijających się, co wymaga zmiany niewydolnych dziś systemów opieki. W sukurs przychodzą nowe technologie.
Starszych, schorowanych ludzi przenosi się z bogatszej Europy do wschodniej części kontynentu i do Azji, alarmuje brytyjski dziennik The Guardian.
W Chinach właśnie przyjęto nową legislację - dzieci, które nie odwiedzają swoich rodziców, mogą zostać przez nich pozwane. Nowe prawo nie określa jednak, jak często takie wizyty powinny mieć miejsce...
Korzyści płynące z Tai Chi dla seniorów są trudne do przecenienia. To relaksująca, łagodna forma ćwiczeń, która wymaga jedynie około 20 minut zaangażowania dziennie, by wynagrodzić to zaangażowanie.
Osoby starsze są ogromną wartością dla społeczeństwa, które jednak nierzadko ma tendencję do traktowania ich jak ludzi bezużytecznych, powiedział papież podczas poniedziałkowej wizyty w rzymskim domu dla osób w podeszłym wieku. Benedykt XVI zwrócił się do rządzących o pomoc w zapewnieniu seniorom możliwości pozostania w ich domach.
Marc Boudot, twórca urządzenia muzycznego dla osób w podeszłym wieku, podjął współpracę z krajową grupą gerontologów, by znaleźć środki walki z nudą wśród ludzi starszych. Francuski projekt jest w toku.
Sprytny wynalazek może być używany w domach i szpitalach - specjalny dywan pomoże w chodzeniu i zapobiegnie upadkom.
W Australii chorzy na raka i osoby w podeszłym wieku będą mogli skonsultować się ze specjalistami nie wychodząc z domu.
Grupa starszych homoseksualistów z Hiszpanii postanowiła założyć dom spokojnej starości dla gejów i lesbijek. Jak tłumaczą, Półwysep Iberyjski, ich zdaniem, zmaga się z homofobią, więc seniorzy o homoseksualnej orientacji potrzebują ośrodka, w którym będą mogli czuć się swobodnie.
Brytyjski nadzór finansowy ukarał bank HSBC grzywną o rekordowej wysokości 10,5 milionów funtów za nieuprawnioną sprzedaż instrumentów finansowych starszym klientom, którzy dzięki tym produktom bankowym mieli pokrywać m. in. koszty domów opieki.
Jednym z aspektów starzenia się społeczeństw i wydłużenia życia jest wzrost liczby osób, które wymagają stałej opieki. Krajowe systemy okazują się niewydolne i rynek prywatnych domów spokojnej starości prężnie się rozwija zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Jednakże wielu ludzi decyduje się na samodzielne doglądanie starszych i schorowanych bliskich, często nie mając dostatecznej pomocy. Swoimi spostrzeżeniami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, dzielą się osoby mające doświadczenie w sprawowaniu opieki.