Od dziś samorządy w całej Polsce mogą aplikować o rządowe dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior-Wigor. Do składania wniosków zachęcają w specjalnym spocie premier Ewa Kopacz i ambasadorzy programu, wśród których znaleźli się m.in. DJ Wika i podróżnik Aleksander Doba.
Możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym lub jednostronnego podniesienia stawek w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, wygórowane kary umowne czy wyłączanie odpowiedzialności za szkody - to tylko niektóre z wykrytych przez UOKiK nieprawiedliwości we wzorcach umów stosowanych przez domy opieki.
Lillian i William „Wild Bill" Wilson byli małżeństwem przez 73 lata. 7 kwietnia, po latach zmagania się z chorobą Alzheimera, oboje zmarli minut w odstępie zaledwie kilku minut.
Rząd zdecydował, że realizowany będzie program "Senior-WIGOR" w ramach którego będą powstawać dzienne domy opieki dla starszych osób. Osoby starsze otrzymają w takich placówkach ofertę aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do swoich potrzeb.
Miejsce w domu pomocy społecznej (DPS) i opieka lekarska w zamian za majątek – rozwiązanie to od dawna funkcjonuje w Europie. Teraz małymi krokami zaczyna być wprowadzane w Polsce. Na razie na to, aby oddać gminie mieszkanie, decydują się nieliczni seniorzy z DPS, ale już niedługo rozwiazanie takie może stać się powszechne.
Muzyka silnie oddziałuje na zdolności poznawcze. 90-letnia kobieta, z którą z powodu demencji codzienny kontakt jest bardzo utrudniony, „wraca do siebie" po założeniu słuchawek...
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Martha Loats ma 90 lat i nie obawiała się zejść głęboko pod wodę. Mimo sędziwego wieku, postanowiła zanurkować ze sprzętem.
Opiekunowie osób niesamodzielnych – chorych, seniorów, niepełnosprawnych – często są jedynymi osobami, które zajmują się swoimi podopiecznymi, co oznacza pracę w wymiarze 24 godzin na dobę, bez urlopów, dni wolnych czy świąt. Alternatywę może stanowić czasowe skierowanie podopiecznego do ośrodka opieki długoterminowej.
Opieka na starszymi i schorowanymi ludźmi to ogromne wyzwanie. Jak wielkie, wskazują zarówno relacje samych opiekunów, jak i dane z obiektywnych badań. Przykładowo, z raportu opublikowanego ponad dekadę temu w prestiżowym Journal of the Royal Society of Medicine wynika, że jakość życia opiekunów jest niższa niż ich podopiecznych... jeśli więc kimś się zajmujesz, przejrzyj listę rzeczy, których powinieneś/powinnaś unikać.
- Potrzebne jest duże globalne natarcie, by pokonać demencję - powiedział David Cameron premier Wielkiej Brytanii i zakomunikował zwiększenie środków na badania nad lekami.
Uczeni oszacowali wiek, w którym mężczyźni stają się najbardziej gderliwi i mają najgorszy humor - szczyt zrzędliwości osiągają koło siedemdziesiątki.
- Dobrze jest pomyśleć o wielu starszych ludziach, którzy przebywają w domach opieki, a także o wielu opuszczonych - powiedział papież Franciszek we wczorajszej homilii podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.
Kadra domu spokojnej starości doskonale wie, jak trudna jest jej profesja, gdy jednak dodatkowo musi znosić rasistowskie uwagi, zajęcie to staje się wręcz nieznośne. Okazuje się, że wielu pracowników niemieckich domów opieki jest narażonych na obelgi ze strony podopiecznych.
Starych drzew się nie przesadza, często mówią ludzie sędziwi, gdy próbuje się ich nakłonić do zmiany miejsca zamieszkania. Tymczasem starzenie się społeczeństw to zagadnienie, które dotyczy coraz większej liczby krajów rozwiniętych i rozwijających się, co wymaga zmiany niewydolnych dziś systemów opieki. W sukurs przychodzą nowe technologie.