W domu spokojnej starości w Arizonie zapewniono opiekę bezdomnym kociętom. Pomysł okazał się „strzałem w dziesiatkę". Zwierzęta miały zagwarantowaną dobrą opiekę, a pensjonariusze lepiej się poczuli fizycznie i psychicznie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza w 2017 roku wprowadzić zmiany w programie Senior Wigor, który po przekształceniu zmieni nazwę na Senior+. Proponowane zmiany dotyczą między innymi wprowadzenia nowej formy placówki – Klubu Senior+, kwot dofinansowań na funkcjonowanie, jednorazowego wsparcia finansowego oraz standardów lokalowych.
Humanitas, ośrodek dla osób starszych w Deventer w Holandii, oferuje możliwość dobrej integracji ludzi z różnych pokoleń. Studenci mogą w nim mieszkać za darmo, dzieląc mieszkanie czy jedynie budynek ze starszymi rezydentami.
Ruszyła kolejna edycja otwartego konkursu ofert w ramach programu wieloletniego „Senior-Wigor” na lata 2015-2020. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społeczej przeznaczyło w tym roku na jego realizację 40 mln zł.
Z roku na rok przybywa osób starszych. Grupa ta jest bardzo zróżnicowana i ma też różne potrzeby – aktywni, zdrowi Seniorzy chcą mieć dostęp do pełnej oferty rozrywkowej i kulturalnej, osoby mające problemy z poruszaniem się – dostosowaną do ich możliwości infrastrukturę, a ci najbardziej schorowani i cierpiący – opiekę pozwalającą na komfortowe życie mimo choroby. Co oferują im firmy i instytucje zajmujące się opieką? Nasz cykl rozpoczynamy informacjami z Wrocławia.
„Czy to właściwe miejsce dla mojej mamy/taty? Czy żona/mąż będzie się dobrze czuł w nowym miejscu?” – to częste pytania towarzyszące osobom powierzającym opiekę nad chorym bliskim placówce opiekuńczej. Wybierając takie miejsce należy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka, który ma przedłużyć lub przywrócić sprawność seniora?
Niemal 90 proc. prywatnych domów opieki w umowach z klientami stosuje niedozwolone postanowienia. UOKiK sprawdził wzorce umów stosowane w prywatnych domach opieki. Kontrola prowadzona była w całym kraju i objęła niemal 40 proc. spośród wszystkich placówek tego typu.
Na wolne miejsce w domu pomocy społecznej nie czeka się już latami. Kolejki teoretycznie się skróciły, w niektórych domach można dostać miejsce od ręki, a część nawet ogranicza swoją działalność z powodu braku chętnych. Jest to jednak złudne, bo opieki wymaga coraz więcej osób starszych – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. NIK wskazuje, że to nieuzasadnione różnice w opłatach przeniosły ciężar zainteresowania seniorów na zakłady opiekuńczo-lecznicze. Część pensjonariuszy przejmują też placówki niepubliczne – tańsze, bo standardy jakie muszą spełniać są niższe niż w placówkach publicznych.
Szkotka Ina Carruthers lub raczyć się ginem z sokiem pomarańczowym. Poza tym - jak sądzi - zdrowa dieta i ciężka praca miały wpływ na na jej długie, bo już 105-letnie życie.
Kolejne trzy dzienne domy Senior-Wigor otwarły swoje podwoje. Z oferty placówek w Świdnicy na Dolnym Śląsku, Sośnicowicach na Śląsku i podkarpackim Pruchniku będą mogły skorzystać osoby w wieku 60+.
W Koszalinie w zachodniopomorskim i w Jaworze na Dolnym Śląsku otwarto kolejne dzienne domy Senior-Wigor. Z zajęć tam organizowanych skorzystają osoby w wieku 60+.
W Jarocinie w województwie wielkopolskim został otwarty „rockowy” Dom Senior-Wigor. Dom powstał w miejscu dawnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury przy Placu Festiwalu Muzyki Rockowej, w którym odbywał się Festiwal Muzyki Rockowej.
Lista domów Senior-Wigor wydłuża się. W poniedziałek, 2 listopada 2015 roku otwarto domy Senior-Wigor w Grabowie w woj. łódzkim oraz w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Ich oferta skierowana jest do osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+.
W ostatnich dniach otwarto kolejne domy Senior-Wigor: w Złotowie oraz w Szczecinie. W tym roku powstanie ok. 100 takich miejsc w całej Polsce. Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na utworzenie dziennych domów seniora 370 mln zł.
W Ostrowcu Świętokrzyskim, jako pierwszym mieście w województwie świętokrzyskim, a trzecim w Polsce, otwarto Dzienny Dom „Senior-Wigor”. Jego oferta skierowana jest do osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Dom „Senior-Wigor” w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjmie 30 osób.