Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych w dniu 10 września br. udostępni publicznie tysiąc stron odtajnionych dokumentów źródłowych poświęconych Zbrodni Katyńskiej w 1940 roku - poinformowało MSZ.
Skradziony dokument tożsamości może posłużyć złodziejom np. do zaciągnięcia kredytu. O tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa bankowego, nie tylko w czasie wakacyjnych wojaży, instruuje ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.
Łupem kieszonkowców najczęściej padają portfele, a w nich dowody osobiste i prawa jazdy, które mogą potem zostać wykorzystane do celów przestępczych. W II kwartale 2010 roku udaremniono ponad 1.720 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 71 milionów złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić 76 milionów – wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Kieszonkowcy nie kradną naszych portfeli tylko dla gotówki. W I kwartale 2010 roku udaremniono ponad 2.100 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości. Łączna kwota udaremnionych transakcji to ponad 100,5 miliona złotych. W tym samym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić "zaledwie" 76 milionów - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK" przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Łącznie w Systemie "Dokumenty Zastrzeżone", z którego korzystają banki, zgromadzono już 870 tys. informacji o skradzionych lub zagubionych dokumentach tożsamości.
Związek Banków Polskich jako reprezentant sektora bankowego, przy wsparciu Policji, rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Już dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług.
Osoby, które nie wymienią starych dowodów osobistych – zielonych książeczek - na nowe dokumenty, mogą już na początku 2008 roku zostać ukarane grzywną - ostrzega "Gazeta Prawna". Brak nowego dokumentu tożsamości po 1 stycznia przyszłego roku będzie wykroczeniem. Obecnie dowodów nie wymieniło jeszcze aż 8 milionów Polaków.
Według Narodowego Spisu Danych PESEL w Polsce jest ponad 2,5 tysiąca osób, które obchodziły setne urodziny. Nieco inne dane przyniósł Powszechny Spis Ludności z 2002 roku, według którego wiekowych seniorów jest 1500. Skąd te różnice? Okazuje się, że prawie połowa polskich stulatków ma w dokumentach zawyżony wiek - czytamy w "Gazecie Wyborczej".