W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
Ponad połowa Polaków nigdy nie odzyskała zgubionej rzeczy – wynika z badania przeprowadzonego przez mySafety. Najczęściej gubimy klucze i karty płatnicze, a następnie dokumenty osobiste. Utracie tych przedmiotów towarzyszy zwykle złość i frustracja.
Od 1 marca 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Co ważne – dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.
Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów są archiwa rodzinne. Od dziś do 9 czerwca archiwa państwowe w ponad 40 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w sobotę, 7 czerwca.
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Jakiś czas temu zgubiłam dowód osobisty, myślałam, że gdzieś mi się zapodział. Wczoraj dostałam list z wezwaniem do zapłaty. Ktoś ukradł mi dowód i wziął pożyczkę! Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Gdzie powinnam się zgłosić? Jak można się ustrzec przed takimi działaniami?
Z raportu infoDOK wynika, że w ostatnim kwartale 2012 roku łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 54 mln złotych. Złodzieje wiedzą bowiem, że często do zaciągnięcia kredytu wystarczy skradziony dowód tożsamości. Warto więc wiedzieć jak chronić nie tylko karty płatnicze, ale również dokumenty, gdy zgubimy portfel. Expander radzi, by w takiej sytuacji bezzwłocznie zgłosić się do banku i zastrzec dokumenty.
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia jesteśmy nadawcami i odbiorcami niezliczonych ilości informacji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co mogłoby się stać, gdyby trafiły one w niepowołane ręce?
Szereg innowacji ułatwiających dostęp do zasobu archiwalnego wprowadza zarządzenie, wydane przez dyrektora Archiwów Państwowych, Władysława Stępniaka, w sprawie organizacji udostępniania materiałów archiwalnych w 34 archiwach państwowych w Polsce.
Badacze, historycy, dziennikarze oraz internauci będą mogli korzystać ze zgromadzonego i udostępnionego dziś na stronach Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych bogatego zbioru dokumentów poświęconych zbrodni katyńskiej.
Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych w dniu 10 września br. udostępni publicznie tysiąc stron odtajnionych dokumentów źródłowych poświęconych Zbrodni Katyńskiej w 1940 roku - poinformowało MSZ.
Skradziony dokument tożsamości może posłużyć złodziejom np. do zaciągnięcia kredytu. O tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa bankowego, nie tylko w czasie wakacyjnych wojaży, instruuje ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.
Łupem kieszonkowców najczęściej padają portfele, a w nich dowody osobiste i prawa jazdy, które mogą potem zostać wykorzystane do celów przestępczych. W II kwartale 2010 roku udaremniono ponad 1.720 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 71 milionów złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić 76 milionów – wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Kieszonkowcy nie kradną naszych portfeli tylko dla gotówki. W I kwartale 2010 roku udaremniono ponad 2.100 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości. Łączna kwota udaremnionych transakcji to ponad 100,5 miliona złotych. W tym samym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić "zaledwie" 76 milionów - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK" przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Łącznie w Systemie "Dokumenty Zastrzeżone", z którego korzystają banki, zgromadzono już 870 tys. informacji o skradzionych lub zagubionych dokumentach tożsamości.
Związek Banków Polskich jako reprezentant sektora bankowego, przy wsparciu Policji, rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Już dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług.