W Polsce wszyscy pełnoletni obywatele mają obowiązek posiadania aktualnego dowodu osobistego. Jeśli upływa termin ważności dotychczasowego dokumentu, obywatel musi złożyć wniosek o wydanie nowego.
W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad projektem mObywatel. Docelowo wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon. W kontakcie z urzędnikiem wystarczy podać numer telefonu, by potwierdzić tożsamość. Do końca roku pilotaż trwa w kilku urzędach w kraju. Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android, z którego korzysta 90 proc. Polaków mających smartfon. W styczniu 2018 roku ma ruszyć wersja dostępna na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw. „dekomunizacją ulic” – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie.
System przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej nie zapewnia wszystkim Polakom możliwości dotarcia do dokumentacji sprzed 1999 roku – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Pracownicy zlikwidowanych zakładów pracy nie mieli wpływu na to, dokąd trafiły dokumenty potwierdzające przebieg ich zatrudnienia. Tymczasem od tego może zależeć wysokość rent i emerytur, bo dokumenty przechowywane przez podmioty nieupoważnione nie są przez ZUS uznawane i nie pozwalają na otrzymanie pełnych świadczeń. Dotarcie to tych dokumentów może być długie i skomplikowane, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe.
W tym roku upływa 10 lat od wymiany dowodów książkowych na dowody plastikowe. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dotyczy to ponad 5 mln Polaków, którzy podlegają obowiązkowi wyrobienia nowego dokumentu tożsamości. Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Warszawie przyjmą o blisko 100 tys. więcej wniosków o wydanie nowego dowodu tożsamości. Warto złożyć wniosek wcześniej, aby uniknąć kolejek w urzędach.
Ponad dwa miliony Polaków wciąż nie ma ustalonego kapitału początkowego, który istotnie wpływa na wysokość emerytury. Mają do niego prawo osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem. Do ustalenia kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga świadectw pracy i informacji o zarobkach. Te jednak w wielu przypadkach są dzisiaj albo niedostępne, albo nieuznawane przez ZUS. NIK uważnie przygląda się temu problemowi.
Brytyjski aktor Michael Caine zmienił nazwisko i aktualnie oficjalnie nazywa się… Michael Caine.
Przed nami długi majowy weekend, podczas którego wiele osób uda się na krótki urlop. Podczas podróży łatwo narazić się na utratę dowodu osobistego. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce i częsta obecność w dużych skupiskach ludzi to sytuacje, w których nie trudno o kradzieże. Konsekwencje kradzieży dowodu osobistego mogą być dużo bardziej dotkliwe niż strata gotówki.
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej inicjatyw propagujących świadome i bezpieczne korzystanie z Internetu skierowane do tych, dla których nadal nie jest to środowisko przyjazne. Z drugiej strony, spora części społeczeństwa czuje się w Internecie jak ryba w wodzie. Polacy w coraz większym stopniu korzystają z bankowości internetowej, angażują się w media społecznościowe, korzystają z nowatorskich aplikacji, dokonując zakupów w sieci. I choć dla jednych Internet wydaje się być wręcz standardem, to dla wielu jest jeszcze nadal niewystarczająco znanym narzędziem.
W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Statystycznie (łącznie z weekendami) w 2015 r. odnotowywano niemal 20 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie niemal 700 tys. zł. Wyłudzenia zostały zablokowane dzięki systemowi do zastrzegania zgubionych czy skradzionych dokumentów tożsamości.
W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
Ponad połowa Polaków nigdy nie odzyskała zgubionej rzeczy – wynika z badania przeprowadzonego przez mySafety. Najczęściej gubimy klucze i karty płatnicze, a następnie dokumenty osobiste. Utracie tych przedmiotów towarzyszy zwykle złość i frustracja.
Od 1 marca 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Co ważne – dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.
Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów są archiwa rodzinne. Od dziś do 9 czerwca archiwa państwowe w ponad 40 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w sobotę, 7 czerwca.
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.