Placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów, choć są to dokumenty wpływające na przebieg leczenia, postępowania sądowe czy rozliczenia z NFZ – zarzuca Najwyższa Izba Kontroli. Największy bałagan panuje w przychodniach. W kartach pacjentów brakuje ważnych informacji na temat przebytych chorób, pobytów w szpitalu, czy chorób przewlekłych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w szpitalach, ale tam z kolei problemem jest zróżnicowana częstotliwość dokonywanych wpisów, wadliwa korekta błędów i brak prawidłowej autoryzacji wpisów. Przyczyna? Brak czasu oraz nienależyta staranność personelu.
Elektroniczna recepta, internetowy dostęp do historii wizyt lekarskicj i wyników badań lekarskich oraz e-skierowanie do specjalisty – to tylko niektóre elementy projektowanej platformy „e-zdrowie”. Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadzającym podstawy prawne niezbędne do wdrożenia ogólnokrajowego systemu informatycznego w ochronie zdrowia pracuje obecnie Sejm. Możliwe że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.
W ochronie zdrowia powstaje ogólnokrajowy system informatyczny. System ten umożliwi pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Czy placówki medyczne złamały prawo pobierając wygórowane opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej? Wyjaśnić mają to postępowania wszczęte przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Urząd Ochrony Konkurenci i Konsumentów ma zbadać, czy państwowe ośrodki medyczne działały wbrew prawu inkasując wygórowane kwoty za sporządzenie odpisów dokumentacji medycznej.